رسانه‌های هندی گزارش داده‌اند که در پی حمله به معبد هندوها در کابل، وزارت امور داخله‌ی هند (MHA) تصمیم گرفته تا صدور ویزای اضطراری الکترونیکی را به بیش از ۱۰۰ سیک و هندوی افغانستان در اولویت قرار دهد.

به گزارش هندوستان تایمز، ویزاهای الکترونیکی، تخلیه سیک‌ها و هندوها از افغانستان را که در معرض خطر قرار دارند، تسهیل می‌کند.

اوایل صبح روز شنبه (۲۸ جوزا) افراد مسلح بر درمسالِ شهروندان اهل هنود در منطقه‌ی کارته پروان شهر کابل حمله کردند.

به گفته‌ی ساکنان محل‌، این حمله با چندین انفجار به همراه بود؛ اما وزارت‌ داخله‌ی طالبان انفجار یک بمب دستی و یک موتر بمب‌گذاری‌شده را تأیید می‌کند. به گفته‌ی این وزارت، در این حمله دست‌کم یک شهروند اهل هنود و یک نیروی طالبان کشته و هفت تن دیگر زخمی شده‌اند. آمارهای غیررسمی حاکی از تلفات بیشتر در این حمله است.

گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است که این حمله در پاسخ به توهین به پیامبر اسلام از سوی مقام‌های هندی بوده است.

این حمله واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشته است.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند این حمله را محکوم کرده و آن را تروریستی و بزدلانه خوانده است.

به نوشته‌ی هندوستان تایمز، مقامات هندی گفتند که سازمان تحقیقات ملی هند (NIA)، حمله‌ی دیروز را بررسی می‌کند. این نهاد هم‌اکنون در حال بررسی حمله‌ی ۲۵ مارچ ۲۰۲۰ به یک «گورودواره» در کابل نیز است که در آن ۲۷ شهروند اهل هنود از جمله یک تبعه هندی کشته شدند.

مقامات هندی گفتند که در حال حاضر حدود ۱۵۰ هندو و سیک در افغانستان زندگی می‌کنند. یکی از مقامات گفت: «اما این اقلیت کوچک در حال حاضر در معرض تهدید شدید قرار دارند.”

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *