رییس آریانا نیوز شام روز گذشته خبر داد که دو تن از کارمندان این خبرگزاری به نام‌های وارث حسرت و اسلم حجاب توسط نیروهای طالبان به شکل وحشیانه بازداشت شده اند.

شریف حسن‌یار رییس آریانا نیوز می‌گوید: طالبان به شدت آزادی بیان را از بین برده‌اند و این بازداشت‌ها به دلیل برنامه روز قبل این خبرگزاری و انتقاد از طالبان بوده است. لازم بذکر است در برنامه مذکور مهمان برنامه تلوزیونی آریانا، طالبان را عامل نا امنی کشور خوانده بود و گفته بود که طالبان باعث از بین رفتن امنیت شده بودند و حتی از مدار انسانی و اسلامی خارج شده بودند. مهمان برنامه گفته بود که طالبان افراد خردسال را سر بریده، به شفاخانه و مکاتب حمله کرده و در آمبولانس و مساجد انتحاری کرده اند.

خانواده این دو خبرنگار آریانا نیوز بازداشت آن‌ها را تایید کرده ولی گفته‌اند که از محل انتقال و نگهداری آنان خبری ندارند.

بازداشت این دو خبرنگار مصادف است با گذشت چند روز از مذاکرات ناروی که در آن طرف‌های غربی از طالبان خواسته بودند که به آزادی بیان احترام بگذارد.

بازداشت این دو خبرنگار بازتاب‌های مختلف داشت، ابتدا خانه‌ی آزادی بیان افغانستان بازداشت اسلم حجاب و وارث حسرت، خبرنگاران تلویزیون آریانانیوز از سوی نیروهای استخبارات طالبان را محکوم کرده و خواستار رهایی بی‌درنگ این خبرنگاران شده است.

وارث حسرت گرداننده‌ی برنامه‌های سیاسی و اسلم حجاب گزارشگر اقتصادی تلویزیون آریانانیوز هستند.

در اعلامیه‌ی خانه‌ی آزادی بیان آمده است که نیروهای استخبارات طالبان این دو خبرنگار را بعد از ظهر روز دوشنبه (۱۱ دلو) از درب ورودی تلویزیون آریانانیوز بازداشت کرده‌اند.

به نقل از اعلامیه، تاکنون دلیل بازداشت این خبرنگاران آریانانیوز روشن نیست و تلویزیون آریانانیوز و خانواده‌های حسرت و حجاب نیز هیچ اطلاعی از سرنوشت آنان ندارند.

خانه‌ی آزادی بیان بازداشت این خبرنگاران را خلاف موازین جهانی حقوق بشری و آزادی بیان دانسته و از طالبان خواسته است تا بی‌درنگ آنان را رها و بیشتر از این آزادی بیان را سرکوب نکنند.

 

این نهاد از دیگر نهادهای حامی آزادی بیان و جامعه جهانی نیز خواسته است تا جلو سرکوب سیستماتیک رسانه‌ها و خبرنگاران افغانستان را بگیرند.

به نقل از اعلامیه‌ی خانه‌ی آزادی بیان، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و سایر نهادهای حامی رسانه‌ها باید این اعمال طالبان را محکوم کرده و با این نهاد برای رهایی این دو خبرنگار و سایر خبرنگاران در بند، هم‌صدا شوند: «لطفا نگذارید صدای مردم افغانستان خفه شود!»

در ادامه سازمان عفو بین الملل واکنش جدی داشته است؛ سازمان عفو‌ بین‌الملل بازداشت دو خبرنگار آریانانیوز توسط طالبان را «خودسرانه و غیرقابل توجیه» خوانده و خواستار رهایی آنان شده‌ است.

این سازمان امروز (سه‌شنبه، ۱۲ دلو) در توییتی نوشته است که چنین حملات فزاینده‌ علیه آزادی رسانه‌ها تهدیدی جدی برای حق آزادی بیان است.

عفو‌ بین‌الملل تأکید کرده است که طالبان باید بدون قیدوشرط و فورا خبرنگاران آریانانیوز را رها کنند.

این سازمان در ادامه گفته است که طالبان درحالی به بازداشت معترضان، مدافعان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران ادامه می‌دهند که هفته‌ی گذشته با برخی کشورهای غربی در اُسلو درباره‌ی وضعیت بشردوستانه در افغانستان گفت‌وگو کردند.

عفو بین‌الملل تأکید کرده است که «جامعه بین‌المللی باید از طالبان بخواهد که به نقض حقوق بشر پایان داده و آن‌ها را پاسخگو نگهدارد».

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *