اعضای شورای امنیت سازمان ملل با برگزاری نشستی، نگرانی عمیق خود را در مورد تصمیم طالبان درباره ممنوعیت آموزش دختران افغانستان ابراز کردند.

اعضای شورای امنیت از طالبان خواستند تا به حق آموزشی دختران احترام گذاشته و به تعهدات خود برای بازگشایی مکاتب دخترانه عمل کند.

دیبورا لاینز، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان در این نشست به اعضای شورا درباره حق آموزش دختران افغانستان گزارش داد.

اعضای شورای امنیت از نمایندگی سازمان ملل در امور محو خشونت علیه کودکان نیز درخواست کردند تا به تعامل خود با تمام بازیگران و ذینفعان سیاسی افغانستان از جمله مقامات مربوطه ادامه داده و شورای امنیت را در جریان پیشرفت امور قرار دهد.

ممنوعیت آموزشی دختران افغانستان با واکنش‌های گسترده ملی و بین‌المللی مواجه شده است. جامعه جهانی و شهروندان افغانستان اقدام طالبان را برای تعطیلی مکاتب دخترانه محکوم کرده‌اند و از طالبان خواسته اند به گونه فوری مکاتب را بازگشایی کند.

اعضای شورای امنیت در این نشست که روز جمعه برگزار شد، بر اهمیت تلاش‌های جامعه جهانی برای حمایت از افغانستان از جمله در زمینه تعلم و تربیت و حق آموزشی دختران تاکید کردند و نقش هماهنگ کننده سازمان ملل متحد را در این زمینه مهم تلقی کردند.

در بیانیه شورای امنیت آمده است که این سازمان بر حمایت خود از مردم افغانستان و وحدت ملی در افغانستان ادامه می‌دهد.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *