سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه اعلام کرد که عمیقا نگران وضعیت الهه دلاورزی است و از طالبان خواست فورا و بدون قید و شرط او را از بند رها کند.

این سازمان به نقل از خانواده خانم دلاورزی گفته که او ماه پیش در اسلام‌آباد ناپدید شد و اکنون در ریاست امنیت ملی طالبان نگهداری می‌شود.

الهه دلاورزی، دانشجوی پزشکی از کابل است که در ۳۰ آگست ۲۰۲۲ با نشر ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی گفت که قاری سعید خوستی، سخنگوی پیشین وزارت داخله طالبان او را به اجبار به عقد خود درآورده و از سوی او شکنجه، لت و کوب و آزار جنسی شده است.

قاری سعید خوستی در آن زمان این اتهامات را رد کرد و به رسانه‌ها گفت که او و الهه از جدا شده‌اند.

خانواده دلاورزی گفته‌اند که بعد از نشر این ویدیو، به‌دلیل ترس از تعقیب قضایی و خشونت بیشتر، او به پاکستان گریخت. آن‌ها می‌گویند الهه بر خلاف میلش به کابل برگردانده شد و اکنون در ریاست امنیت ملی در بازداشت طالبان قرار دارد.

عفو بین‌الملل همچنین خواهان دسترسی فوری الهه دلاورزی به کمک‌های پزشکی شده است. این سازمان گفته که ممکن است او با توجه به بازگشت اجباری به افغانستان، ادامه بازداشت خودسرانه و تجربه قبلی از خشونت جنسی، ضرب و شتم، شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها، نیاز به درمان داشته باشد.

سازمان عفو بین‌الملل گفته که کسانی که در نقض حقوق بشری خانم دلاورزی دست دارند، از جمله هر کسی که در بازگشت اجباری او از پاکستان به افغانستان نقش داشته است، باید پاسخگو باشند.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *