منابع محلی در بدخشان می‌گویند که در ادامه برکناری افراد مسلکی از ادارات دولتی، اکنون چهار داکتر متخصص و باتجربه به شمول رییس و معاون ریاست صحت عامه این ولایت برکنار و به جای آن‌ها افراد طالبان گماشته شده‌اند. در همین حال مقام‌های محلی طالبان این ادعا را رد می‌کنند.

 

یک منبع معتبر از ریاست صحت عامه بدخشان گفت که نور خاوری، متخصص گوش و گلو که بیش از یک دهه به‌عنوان رییس صحت عامه این ولایت کار کرده بود، از این سمت برکنار و به جایش یک «قاری» گماشته شده است. در همین حال نوریه مهربان، یکی از داکتران شفاخانه دولتی بدخشان گفت که داکتر نوشین‌گهر کریمی که در سمت معاونت صحت عامه این ولایت وظیفه اجرا می‌کرد، نیز منفک شده و به جایش یک فرد وابسته به طالبان گماشته شده است. به گفته خانم مهربان، زمانی‌ که داکتر نوشین‌گهر به وزارت صحت عامه مراجعه می‌کند، به وی گفته می‌شود که در حکومت طالبان چنین قانونی وجود ندارد که زن آمر باشد و به همین دلیل شما از این سمت منفک شده‌اید. نوریه مهربان یادآور شد که سیدفاروق، آمر بخش معافیت کتلوی ریاست صحت عامه بدخشان، نیز که بیش از ده سال تجربه در این بخش داشت، برکنار و به جایش یک پرستار بی‌تجربه به‌عنوان آمر این بخش گماشته شده است. خانم مهربان خاطرنشان کرد، افرادی که به این سمت‌ها معرفی شده‌اند، هیچ‌گونه تجربه کاری در بخش صحت و یا مدیریت ندارند. وی افزود که مسوولان وزارت صحت عامه حکومت سرپرست طالبان با این‌گونه تعیینات، تهداب بخش صحت را از بین می‌برند.

 

در همین حال شماری از باشندگان بدخشان نیز از این‌گونه تعیینات ابراز نگرانی می‌کنند و می‌گویند که نباید افراد غیرمسلکی در بخش صحت گماشته شوند. احمدفهیم، باشنده بدخشان، گفت چندین روز است که به شفاخانه بدخشان می‌آید، اما هیچ‌گونه توجهی برای درمانش نمی‌شود. وی افزود: «گاهی داکتر نیست و گاهی هم مسوول بخش مربوطه دیده نمی‌شود. هیچ‌گونه مدیریت در این شفاخانه وجود ندارد.»

 

در همین حال معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای ولایت بدخشان، این ادعاها را رد می‌کند و می‌گوید که مسوولان حکومت محلی طالبان هیچ مسوول و داکتری را از شفاخانه ولایتی بدخشان برکنار نکرده است. گفتنی است که پس از شکایات مردم از استخدام‌های افراد غیرمسلکی و وابسته به طالبان در ادارات دولتی، ملا یعقوب، سرپرست وزارت دفاع حکومت سرپرست طالبان، در جریان دیدار با مقام‌های قول‌اردوی ۲۰۹ الفتح گفته است کسانی که عضو گروه طالبان بوده‌اند، بدون اسناد و مدارک تحصیلی باید در ادارات دولتی استخدام شوند. به گفته ملا یعقوب، اعضای طالبان دو دهه در کوه‌ها جنگیده‌اند و اکنون برای‌شان سهم داده شود.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *