شماری از شهروندان افغانستان مقیم شیکاگوی امریکا در واکنش به حملات اخیر علیه هزاره‌ها در افغانستان تظاهرات کرده و خواستار به رسمیت‌شناخته‌شدن «نسل‌کُشی» هزاره‌ها شدند.

آنان در راه‌پیمایی‌شان شعارهای «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید»، «زندگی هزاره‌ها مهم است»، و «سازمان‌ ملل از خواب بیدار شود» را سر می‌دادند.

در این تظاهرات که دیروز (شنبه، ۳ ثور) در ساختمان دولت فدرال امریکا  برگزار شد، از سازمان ملل و ایالت متحده خواستند به‌گونه‌ی جدی برای محافظت از هزاره‌ها در افغانستان که در معرض نسل‌کُشی قرار دارند، اقدام کنند.

افغانستان هفته‌ی گذشته روزهای خونین را سپرد کرد.

صبح روز سه‌شنبه (۳۰ حمل) منطقه‌ی هزاره‌نشین غرب کابل گواه سه انفجار پی‌هم بود. انفجار نخست در آموزشگاه «ممتاز» رخ داد. دو انفجار پی‌هم دیگر که گفته می‌شود ناشی از حملات انتحاری بوده، در مقابل مکتب «عبدالرحیم شهید» رخ داد. در این انفجار ده‌ها نفر عمدتاً دانش‌آموز کشته و یا زخمی شده‌اند.

دو روز پس از حملات غرب کابل، انفجارهای زنجیره‌ای در کابل، بلخ، قندوز و ننگرهار رخ داد.

مرگ‌بارترین انفجار در مزارشریف، مرکز ولایت بلخ در یک مسجد شیعیان رخ داد. در این حمله که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت، بیش از ۱۲۰ نفر کشته و زخمی شدند.

چاشت روز جمعه ( ۲ ثور) هم یک انفجار در مسجد «مولوی سکندر» در ولسوالی امام صاحب قندوز، هنگامی رخ داد که نمازگزاران و طلبه‌ها پس از ادای نماز جمعه در حال تشکیل حلقه‌ی ذکر بودند. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان گفته است که در این حمله ۳۳ غیرنظامی به‌شمول کودکان کشته و ۴۳ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *