شماری از زنان در کابل هشدار می‌دهند که اگر قوانین «زن‌ستیزانه و غیرانسانی» طالبان علیه زنان لغو نشود، آنان به‌‌‌خاطر نجات از گرسنکی با پوشش مردانه وارد جامعه خواهند شد.

این زنان روز گذشته در حرکت اعتراضی با پوشیدن لباس مردانه در یک مکان سربسته در شهر کابل تجمع کرده‌اند. زنان معترض شعارهایی با پیام‌ «ما هرگز به عقب بر نمی‌گردیم»، «من زنم، بیدارم و از چادری بیزارم» و… در دست داشتند.

معترضان در قطع‌نامه‌ی‌شان اما گفته‌اند که زنان افغانستان در یک مرحله‌ی حساس از تاریخ حیات خود قرار گرفته‌اند. آن‌ها افزوده‌اند که جهان با نگاه به موج اعتراضات و واکنش‌های زنان افغانستان علیه طالبان، باید به این نتیجه رسیده باشد که زن افغانستان امروز دیگر زن سابق نیست که درد و ((ظلم ظالمان و متحجران تاریخ را تحمل کند و در کنج عزلت و تنهایی خود، خاموش بر سرنوشت نحس خود بگرید)).

مواجه زنان معترض در کابل با نیروهای طالبان

 

زنان معترض در قطع‌نامه‌ی‌شان تأکید کرده‌اند که حق تعلیم و تحصیل حق انسانی و ابتدایی هر انسان است و برای زنان افغانستان محرومیت از این حق پذیرفتنی نیست. در این قطع‌نامه همچنین آمده است که حق کار و داشتن وظیفه‌ی آبرومندانه برای کسب روزی حلال، باید برای مرد و بخصوص زن افغانستان به رسمیت شناخته شود و هر دولت وظیفه دارد که زمینه‌ی دسترسی به این حق را برای شهروندان خود مهیا کند. زنان معترض در ادامه گفته‌اند که اکثریت مردم افغانستان معتقد به دین اسلام هستند و حق داشتن پوشش دلخواه در چارچوب آموزه‌های اسلام، حق همه‌ی زنان و مردان است.

 

آن‌ها افزوده‌اند که هیچ فرد و دولتی حق ندارد به بهانه‌های مختلف و بدون دلیل موجه وارد حریم خصوصی افراد جامعه شود و یا کرامت انسانی را زیر پا کند. زنان معترض اضافه کرده‌اند که فقر و ناداری سرمنشأ اکثر جرایم و ناهنجاری‌ها است و با این حال، آن‌ها خواستار توجه عاجل و فوری سازمان‌های ملی و جهانی به این مسأله شده‌اند.

در قطع‌نامه‌ی زنان معترض آمده است: ((مشارکت سیاسی و فعالیت‌های اجتماعی حق هر انسان است و ما زنان افغانستان نیز خواهان این حق خود هستیم))

 

زنان معترض در اخیر هشدار داده‌اند که اگر قوانین «زن‌ستیزانه و غیر انسانی طالبان علیه زنان لغو نشود با پوشش مردانه به‌ خاطر نجات از گرسنگی و پیدا‌کردن لقمه نان حلال و آبرومندانه به جامعه ظاهر خواهند شد».

 

با تسلط طالبان بر افغانستان، زنان کارمند در ادارات دولتی از کار محروم شده‌اند. در اکثریت ولایت‌ها دختران بالاتر از صنف ششم در سالی تعلیمی که گذشت، از مکتب باز ماندند. با این حال، حرکت‌های اعتراضی زنان علیه طالبان در حال گسترش است. طی روزهای اخیر در چندین ولایت جنبش‌های اعتراضی زنان فعال شده‌اند.

زنان معترض اخیرا همچنین به تمامی مردم فراخوان داده و گفته‌اند که همه باید برای انسانی‌تر شدن شرایط زندگی در برابر عملکردهای طالبان اعتراض کنند.

 

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *