جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به دستورالعمل طالبان درباره‌ی حجاب زنان گفته است که هر زن و مرد افغانستان حق دارد در مورد نحوه‌ی لباس‌پوشیدن خود تصمیم بگیرد.

او شب گذشته (یک‌شنبه، ۱۸ ثورر) در توییتی درباره‌ی این تصمیم ابراز نگرانی کرده است.

آقای بورل در ادامه نوشته است که طالبان باید به چالش‌های آموزشی، صحی، اقتصادی و امنیتی رسیدگی کنند و به تعهدات خود در قبال مردم افغانستان و تعهدات حقوق بشری احترام بگذارند.

در همین حال توماس نیکلاسن، نماینده ویژه‌ی اتحادیه اروپا برای افغانستان می‌گوید که او نگرانی اروپا را با سرپرست وزارت‌های خارجه و معارف طالبان شریک کرده است.

او در رشته توییتی نوشته است که در نشستی با مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه‌ی داشته بر گشایش مکاتب دختران تأکید و نگرانی اتحادیه اروپا در مورد تحمیل حجاب توسط طالبان را ابراز کرده است.

نیکلاسن گفته است که او همچنین در مورد نگرانی‌های امنیتی همسایگان افغانستان و «عدم اعتماد آشکار آنها به ظرفیت یا قصد طالبان» با متقی صحبت کرده است.

او علاوه کرده است که تردید اتحادیه اروپا در مورد «تعامل معنادار» این اتحادیه با طالبان پس از وعده‌شکنی این گروه درباره‌ی بازگشایی مکاتب دخترانه را نیز توضیح داده است.

نیکلاسن در عین حال گفته است که «معتقدم که بسته شدن گفت‌وگو گزینه بدتری است».

او در دیدار با نورالله منیر، سرپرست وزارت معارف طالبان هم خواستار بازگشایی مکاتب به‌روی دختران شده و درباره تحمیل اجباری حجاب بر زنان ابراز نگرانی کرده است.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *