یک نهاد ناظر بر وضعیت حقوق بشری در افغانستان موسوم به «رواداری» گزارش داده است که طی سال گذشته میلادی، ۵۰۶ تن در رویدادهای گوناگون نقض حقوق بشر در سراسر کشور کشته و ۲۶۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در گزارش سالانه نهاد رواداری که روز شنبه، ۱۲ حوت منتشر شد، آمده که وضعیت حقوق بشر در جریان سال ۲۰۲۳ میلادی در افغانستان زیر حاکمیت طالبان در ابعاد گوناگون بدتر شده است.

براساس این گزارش، قتل‌های هدفمند، مرموز و فراقضایی و حملات انتقام‌جویانه در بخش‌های مختلف کشور افزایش یافته است.

یافته‌های این نهاد نشان می‌دهد که ۳۶۵ تن در جریان حملات هدفمند، فراقانونی و مرموز، ۸۶ تن در حملات انتحاری و انفجاری و ۵۵ نفر دیگر نیز در انفجار ماین‌های برجای مانده از جنگ‌های گذشته جان باخته‌اند.

بربنیاد این گزارش، کارمندان حکومت پیشین و اعضای خانواده‌های آنان، مدافعان حقوق بشر، بزرگان قومی، مخالفان طالبان و دیگر شهروندان کشور قربانیان رویدادهای نقض حقوق بشر هستند.

افزون بر این، نهاد رواداری گفته که افزایش بازداشت‌های خودسرانه و غیرقانونی، شکنجه، بدرفتاری و کشتن زندانیان، ناپدید کردن اجباری و اجرای مجازات ظالمانه و غیرانسانی توسط طالبان، بیانگر وضعیت وخیم و فاجعه‌بار حقوق بشر در افغانستان است.

در گزارش آمده است که در جریان سال ۲۰۲۳ دست‌کم ۶۲۳ تن به‌شمول ۵۵ زن در ۲۲ ولایت کشور به ‌صورت خودسرانه و غیرقانونی توسط طالبان بازداشت شده‌اند.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *