شورای امنیت سازمان ملل به تازگی در یک گزارش تحلیلی گفته است که عبدالله، پسر اسامه بن لادن، بنیانگذار شبکه القاعده در ماه اکتبر برای دیدار با طالبان به افغانستان آمده‌ است.

طبق اطلاعات گزارش شورای امنیت، پس از شش ماه حاکمیت طالبان بر افغانستان، این کشور «این پتانسیل را دارد که به پناهگاه امن القاعده شماری از گروه‌های تروریستی با منطقه آسیای میانه و فراتر از آن تبدیل شود».

در این گزارش همچنین آمده است که اعضای گروه‌های تندرو در افغانستان تحت کنترل طالبان آزادی تردد بیشتری به‌دست آورده‌اند و امیدوارند که دولت طالبان برای آنها پناهندگی و گذرنامه فراهم می‌کند که بتوانند به کشورهای جهان سفر کنند.

وزارت خارجه‌ی طالبان اما با رد این گزارش گفته است که این گروه تعهدات خود را در توافق‌نامه‌ای که با امریکا امضا کرده، انجام داده و به کسی اجازه نمی‌دهد تا از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده کند. این وزارت افزوده است که طالبان از دیگر کشورها نیز چنین توقع دارند.

وزارت خارجه‌ی طالبان همچنین گفته است که حکومت این گروه به‌عنوان یک نظام مسئول، با استفاده از امکانات و فرصت‌ها موجود، نقشی مثبت در امنیت و ثبات افغانستان، منطقه و جهان ایفا خواهد کرد و «امیدوار است سایر طرف‌ها به‌شمول شورای امنیت این حقایق را درک و اظهارات مسئولانه انجام دهند».

در گزارش شورای امنیت همچنین تصریح شده است که شاخه شبه قاره هند القاعده به‌رهبری اسامه محمود «بین ۲۰۰ تا ۴۰۰» جنگجو در افغانستان دارد که عمدتا از کشورهای بنگلادش، هند، میانمار و پاکستان هستند.

در این گزارش همچنین آمده‌است که قدرت شاخه خراسان داعش در افغانستان پس از آزادی چندین هزار زندانی، از دو هزار و ۲۰۰ تخمین قبلی به چهارهزار نفر رسیده است.

طالبان پیش از این هم فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان از جمله داعش ار تکذیب کرده بودند. این درحالی است که داعش طی ماه‌های اخیر مسئولیت حملات مرگبار را در افغانستان به عهده گرفته است

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *