پارلمان اروپا می‌گوید که قرار است در ۱ و ۲ فبروری میزبان مجموعه‌ای از رویدادها برای بحث در مورد وضعیت زنان افغان در این پارلمان باشد.

به گزارش خبرنگار اعزامی همدم نیوز، اتحادیه اروپا در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرده که «روز زن افغان» با یک کنفرانس در سطح بالا آغاز می‌شود. براساس بیانیه‌ این اتحادیه، کنفرانس با حضور اعضای پارلمان اتحادیه اروپا، زنان برجسته افغان که نامزدهای نهایی جایزه ساخاروف ۲۰۲۱پارلمان بودند و همچنین فعالان حقوق زن برگزار خواهد شد.
در بیانیه‌ پارلمان اتحادیه اروپا آمده است که نمایند‌گان سازمان ملل متحد و چندین سازمان بین‌المللی دیگر نیز در این برنامه اشتراک خواهند کرد
این برنامه در حالی است که وضعیت زنان افغانستان از زمان فروپاشی دولت قبلی نگران‌کننده است.
در بیانیه‌ اتحادیه اروپا اعلام کرده است که در این کنفرانس
روبروتا متسولا، رییس پارلمان اتحادیه اروپا؛
سیما سمر، رییس سابق کمیسیون حقوق بشر افغانستان؛
آنجلینا جولی، فرستاده ویژه دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان؛
اورسولافون، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا و معاون دبیر کل سازمان ملل متحد سخن خواهند گفت.

در این بیانیه مطبوعاتی آمده است که این کنفرانس با سخنرانی و آهنگ آریانا سعید خواننده و ترانه‌سرای افغان پایان خواهد یافت.
همچنین صحرا کریمی رییس سابق افغان فلم که از مهمانان این برنامه ویژه است، خبر داده است که فلم «حوا، مریم، عایشه»، این اثر او در نشستی که با عنوان “روزهای زن افغانستان” در پارلمان اروپا برگزار خواهد شد به نمایش درمی‌آید.

در بیانیه گفته شده است که انتظار می‌رود شرکت‌کنند‌گان در مورد چشم‌اندازهای آینده زنان در افغانستان و چگونگی حمایت از زنان گفت‌وگو کنند.
این برنامه در قالب یک مراسم دو روزه برگزار می شود و طبق اطلاعات بدست رسیده دیگر زنان افغانستانی مهمان این برنامه شامل افراد ذیل می باشند:
فعالین فضای مجازی:
– فاطمه حسینی، عکاس و فعال زنان افغانستان
– خانم گروندکا خبرنگار حوزه افغانستان
– اقای اکراوسکی فعال سیاسی
– خانم لیما افضل فعال فرهنگی
فعالین هنری:
– خانم شمسیه حسینی طراح و گرافیست کار خیابانی
این مراسم با کنفرانس و سخنرانی های تخصصی با حضور سخنرانان زیر خواهد بود
رابرت موتسلا رییس پارلمان اروپا
انجلینا جولی نماینده ویژه یونیسف
خانم سیما سمر رییس سابق کمیسیون حقوق بشر افغانستان
خانم امینه محمد معاون عمومی سازمان ملل متحد
آریانا سعید خواننده زنان افغانستان
شهرزاد اکبر عضو سابق کمسیون مستقل حقوق بشر
انیسه شهید خبرنگار
ستاره حسن کار افرین
ظریفه غفاری والی سابق میدان شهر
فوزیه کوفی معاون سابق پارلمان ملی
حوریه مصدق فعال حقوق بشر

این کنفرانس که برای اعطای جایزه ساخاروف برگزار می گردد ، هرساله از طرف پارلمان اروپا برگزار می گردد و جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه که به افتخار آندره ساخاروف دانشمند و مخالف و ناراضی شوروی سابق تحت این عنوان نام‌گذاری شده، در دسامبر سال ۱۹۸۸ توسط پارلمان اروپا بنیان نهاده شد. این جایزه نشانی است که به افراد یا سازمان‌هایی که زندگی خود را وقف دفاع از حقوق بشر و آزادی اندیشه می‌نمایند، اهدا می‌شود. جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه در سال‌های قبل به چهره‌های سرشناسی نظیر نلسون ماندلا، رهبر مبارزات ضد نژادپرستی در آفریقای جنوبی، و ملاله یوسف‌زی، فعال پاکستانی حق آموزش کودکان، اهدا شده است.

امسال و در شرایطی که حدود 6 ماه قبل دولت افغانستان که حاصل جمهوریت بود به دست گروه تروریستی طالبان سقوط کرد و مردم بسیار ناچار به ترک افغانستان شدند، زنان و دختران افغان بخاطر طرز نگرش و سیاست های گروه طالبان درمعرض بیشترین خطر هستند، کاندید های دریافت جایزه امسال ساخاروف هستند.
پارلمان اروپا امسال در شرایطی ویژه میزبان این مراسم بوده و با عنوان روز زن افغان از آن نام یاد کرده و اعلام شده است قرار است به پاس فعالیت های زنان افغانستان علیه نظام استبدادی طالبان، این مراسم را برگزار می نماید.
این در حالی است که در چند روز گذشته طالبان بسیاری از معترضان زن افغانستان از جمله تمنا زریاب، پروانه ابراهیم خیل، عالیه عزیزی را بازداشت نموده و علیرغم درخواست های نهادهای متخلف بین المللی از ازاد نمودن آنان سرباز زده است.

قابل ذکر است آقای رضا جعفری، رییس جنبش مقاومت افغانستانی های در تبعید مقیم فرانسه نیز از مهمانان این برنامه میباشد تا نقطه نظرات و موضغ گیری های جنبش را در خصوص زنان افغانستان با حاضرین در این مراسم شریک سازد

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *