روزنامه هندوستان تایمز به نقل از منابع خود گزارش داده است که حکومت مودی به زودی در باره بازگشایی سفارت هند در کابل تصمیم می‌گیرد.

به نقل از روزنامه مذکور، موضوع بازگشایی سفارت این کشور در سفر اخیر هیئت وزارت خارجه هند به کابل «چندین بار» با مقام‌های طالبان مطرح شده بود.

به گزارش این روزنامه، تیمی از کارمندان نهادهای امنیتی هند در ماه فبروری به منظور ارزیابی وضعیت امنیتی در ارتباط با بازگشایی احتمالی سفارت دهلی نو در کابل، یک سفر اعلام ناشده نیز به کابل داشته است.

به گزارش این روزنامه، دولت هند اکنون در حال بررسی فرستادن تعداد بسیار محدودی از دپیلمات‌های جوان به کابل است. آنان در صورت استفرار در کابل، بر امور کنسولی و توزیع کمک‌های بشردوستانه نظارت خواهند کرد.

هندوستان تایمز در گزارشی که روز سه‌شنبه ۱۷ جواز منتشر کرد، افزوده است که بازگشایی سفارت به معنی به رسمیت شناختن طالبان نیست.

به گفته منابع، گرچه هدف سفر اخیر هیئت وزارت خارجه هند به کابل نظارت از کمک‌های بشردوستانه هند برای مردم افغانستان توصیف شده است، اما موضوع حضور دیپلماتیک هند در افغانستان، در «چندین جلسه» با مقام‌های طالبان مطرح شده است.

با وجود گزارش‌های متعدد رسانه‌های هندی منبی بر بازگشایی سفارت این کشور در افغانستان، اما وزارت خارجه هند تا کنون به صورت رسمی در این مورد اظهار نظر نکرده است.

منابع روزنامه هندوستان تایمز افزوده اند که چون بازیگران کلیدی منطقه مانند چین، روسیه، ایران و پاکستان حضور دپیلماتیک خود در کابل را تقویت کرده اند، برای هند نیز نیاز است تا جایگاه خود را در این «منطقه مهم» حفظ کند.

به گزارش این روزنامه، در هفته‌های اخیر حکومت پاکستان، طالبان افغانستان را تحت فشار قرار داده است تا به مذاکرات صلح با تحریک طالبان پاکستان کمک کند.

منبع روزنامه هندوستان تایمز می‌افزاید که طالبان در این راستا «به شکلی، به هند نیاز دارد».

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *