روزنامه تایمز‌آف‌اندیا به نقل از منابع عالیرتبه هندی گزارش داد که اجیت دوال، مشاور امنیت ملی هند سه‌شنبه در دیدار با مقامات کشورهای آسیای میانه، روی وضعیت افغانستان بحث خواهد کرد.

پایگاه‌های گروه‌های تروریستی لشکر طیبه و جیش محمد در افغانستان یکی از موضوعات این نشست خواهد بود.

این دو گروه اسلامگرا به پاکستان نزدیک بوده و بارها در خاک هند حملات تروریستی انجام داده‌اند که به همین علت در فهرست گروه‌های تروریستی سازمان ملل گنجانده شدند.

تایمز‌آف‌اندیا به نقل از این منابع گزارش داد که هند و کشورهای آسیای مرکزی از موجودیت گروه‌های تروریستی در افغانستان نگرانند.

مشاور امنیت ملی هند در جلسه فردا، با مقاماتی از قزاقستان، قیرغیزستان، تاجیکستان و ازبیکستان روی حضور گروه‌های تروریستی القاعده، لشکر طیبه و جیش محمد در افغانستان و استفاده از خاک این کشور برای آموزش، تجهیز، تمویل و حمله بحث خواهد کرد.

البته، این نشست تنها به مساله تروریزم محدود نخواهد بود. هند می‌خواهد که به کمک کشورهای همسایه جلو بی‌ثباتی و گسترش ناامنی در افغانستان گرفته شود. یک منبع به روزنامه مذکور گفت که کانال وسیع ارتباط و تبادل اطلاعات استخباراتی در مورد افغانستان، میان هند و کشورهای آسیای میانه باز شده است.

مقامات طالبان به جای اخراج گروه‌های تروریستی از افغانستان، به کشورهای همسایه اطمینان می‌دهند که به این گروه‌ها اجازه حمله به خاک همسایگان را نخواهد داد. اما، آن طور که از اظهارت منابع هندی بر می‌آید، آن‌ها هیچ اعتمادی به وعده های طالبان ندارند.

یک منبع هندی در این گزارش گفت: «واقعیت این است که خاک افغانستان از سوی گروه‌های تروریستی برای تجمع، آموزش و جلب منابع مالی استفاده می شود که این مایه نگرانی تمام کشورها است.»

در این نشست علاوه بر نگرانی های امنیتی، هند زمینه‌ها و امکانات دسترسی به آسیای مرکزی از طریق بندر چابهار ایران را با مقامات آسیای میانه بررسی خواهد کرد.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *