ملاله یوسفزی، برنده جایزه نوبل از رهبران جهان، به خصوص کشورهای اسلامی خواست تا بر طالبان به علت نقض حقوق انسانی زنان و دختران افغان فشار بیاورند.

به گفته او، طالبان با سیاست‌های سرکوبگرانه خود می‌خواهد زنان و دختران افغانستان را از تمام عرصه‌های اجتماعی حذف کند.

این فعال آموزش دختران در صفحه توییترش نوشت: «طالبان قصد دارد زنان و دختران افغانستان را از تمام عرصه‌های اجتماعی حذف کند. این گروه جلو رفتن دختران به مکتب و زنان به محل کار را گرفته و به آنان اجازه نمی‌دهد که بدون یک عضو مرد خانواده سفر کنند و آنان را مجبور می‌کنند که سرتاپا خود را بپوشانند.»

او با اشاره به اعتراضات چندماه پیش زنان به طالبان، از کشورهای اسلامی خواست تا «درکنار این زنان برای حفظ حقوق انسانی شان ایستاد شوند.»

پس از این که طالبان تحصیل دانش آموزان دختر در دوره‌های متوسطه و لیسه را ممنوع کرد، چندین کشور اسلامی از جمله قطر و ترکیه از این گروه خواستند که جلو آموزش دختران افغانستان را نگیرند اما از تقبیح اقدامات تبعیض آمیز طالبان پرهیز کردند.

ملاله از رهبران جهان خواست تا برای اعمال فشار بر طالبان دست به «اقدام جمعی» بزنند. از میان کشورهای جهان، ایالات متحده گفته است که اگر طالبان در سیاست‌های خود در برابر زنان و دختران افغان تجدیدنظر نکند، فشارهای بین المللی را بر این گروه افزایش خواهد داد.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *