احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود می‌گوید تا زمانیکه طالب به “ظلم، جبر، استبداد و جهل” خود ادامه بدهد، چاره‌ای جز راه نظامی و دفاع از خود نداریم.

او در مصاحبهٔ اختصاصی با صدای امریکا گفت که اما اگر طالبان هر زمانی برای پذیرش راه معقول و منطقی آماده شود، جبههٔ مقاومت ملی آمادهٔ مذاکره و گفتگو است.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان جبههٔ مقاومت به رهبری احمد مسعود در بخش‌های شماری از ولایات به ویژه پنجشیر، بغلان و تخار به مقاومت برضد طالبان ادامه داده، اما جبههٔ مقاومت تاکنون موفق به گسترش جغرافیای تحت کنترول خود نشده است.

با این حال، آقای مسعود می‌گوید که در حال حاضر گسترش جغرافیا در ستراتیژی جبههٔ مقاومت نیست.

او گفت: “گرفتن جغرافیا در همین مرحله و گرفتن مراکز ولسوالی‌ها و چه بسا ولایات در توان ما است اما جز ستراتیژی ما نیست. ” به گفتهٔ او جبههٔ مقاوت در حال حاضر امکانات نگهداری آنها را ندارد.

آقای مسعود در اشاره به رویکرد امریکا در مورد افغانستان گفت که پالیسی ایالات متحده در قبال افغانستان نه تنها واضح نیست، بلکه “ادامهٔ تعامل و برنامه‌های تکتیکی” امریکا ‌برای مردم افغانستان و ایالات متحده می‌تواند هزینهٔ هنگفتی داشته باشد.

احمد مسعود به صدای امریکا گفت که در حال حاضر آنها روی افزایش ظرفیت و حمایت مقاومت کار می‌کنند و افزود که “در عین حال تلاش خود را برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی نیز انجام می‌دهیم”.

این در حالی است که آقای مسعود به تاریخ ۳۰ نومبر (نهم قوس) در نشست “گفتگوهای امنیتی هرات” گفت که جبههٔ مقاومت برای یافتن راه حل مسالمت آمیز با طالبان تلاش‌های همه جانبه را انجام داده، اما این تلاش‌ها جز ناامیدی چیزی دیگری در پی نداشت زیرا طالبان آمادهٔ مصالحه نیستند.

احمد مسعود گفت: “مادریافتیم که طالبان نه تنها هیچ تغییری نکرده اند بلکه هنوز به سیاست تک روی، تحجر و سیاست استبدادی خویش بیشتر تاکید دارند.”

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *