جان اوندراسیک، خواننده و ترانه‌سرای آمریکایی در موزیک ویدیوی”خون روی دستان” تخلیه آشفته آمریکا از افغانستان پس از تسلط طالبان در ۱۵ اگوست را “مستندسازی” کرده است.

او می‌گوید آمریکا چشمان خود را به “پیامدهای تسلط طالبان” نبندد و آنهایی که در افغانستان جا مانده‌اند، فراموش نشوند.

این موزیک ویدیو ۷ دقیقه‌ای که به‌تازگی نشر شده با سخنان رهبران آمریکا و تصاویر آشفته هزاران افغان در حال فرار از فرودگاه کابل آغاز شده و با صدای امرالله صالح، معاون رئیس جمهور پیشین افغانستان به پایان می‌رسد.

شعر ترانه می‌گوید:

“خون روی دستانم است/ و من نمی‌فهمم چه اتفاقی در حال افتادن است/خون روی این دست‌هاست”

“هنوز آمریکایی‌ها پیش طالبان جا مانده‌اند/حالا، چطور این اتفاق افتاده؟”

بعد مقام‌های وزارت خارجه و دفاع آمریکا را خطاب می‌کند: “بلینکن، می‌توانی توی چشمانم نگاه کنی؟ ویلی میلی به من بگو چه زمانی تصمیم گرفتی؟” و “ژنرال آستین، شرم‌آور نیست؟”

در ترانه به افغانستان زیر سلط طالبان اشاره شده است: “پرچم طالبان بر فراز افغانستان”

از وضعیت فعلی افغانستان هم یاد شده است: “به همه متحدان افغان که پشت سر گذاشتیم/هر کودکی که آزادی را نخواهد دید/چهره‌های پوشیده و کور”

در پایان صدای امرالله صالح شنیده می‌شود که در جواب به این سوال که حالا چه احساسی دارد، می‌‎گوید: “آمریکا نه تنها به افغان‌ها، بلکه به خودش هم دروغ گفته است”.

او در پای این موزیک ویدیو که در یوتیوب تنها برای بزرگسالان قابل تماشا است، نوشته است: پس از ترانه “خون بر دستانم” احساس کردم با تصاویر، موسیقی و تفسیر خروج فاجعه‌بار آمریکا از افغانستان و پیامدهای مداوم آن “مستندسازی” شود.

مستند ساز آمریکایی درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خوانده است

این خواننده می‌گوید شهروندان آمریکایی، دارندگان گرین کارت و متحدان ما در افغانستان به‌سرعت و به‌آسانی فراموش نشوند و دولت ایالات متحده چشمان خود را از موضوع پیامدهای تسلط طالبان دور نکند.

“این موزیک ویدیو یک مستند ‘دیروز’ نیست. برعکس، در روزها، ماه‌ها و سال‌های پیش‌رو، خواستار پاسخ‌گویی است، در حالی که پاسخگویی وجود ندارد”.

آقای اوندارسیک گفته که عواید این موزیک ویدیو به سازمان‌های خیریه داده خواهد شد؛ به موسسات نیکوکاری برای کهنه‌سربازان، پناهندگان افغان و سازمان‌های غیر دولتی که کار تخلیه را انجام می‌دهند.

 

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *