سیگار یا اداره‌ی بازرس امریکا در امور بازسازی افغانستان با استناد به یک گزارش برنامه‌ی توسعه‌ی سازمان ملل (UNDP) گفته است که اقتصاد افغانستان در سال گذشته‌ی میلادی (۲۰۲۱) دچار انقباض شدید شده است.

سیگار شب گذشته (جمعه، ۲۹ دلو) در رشته‌توییتی نوشته است که برنامه‌ی توسعه سازمان ملل و صندوق بین‌المللی پول، افت تولید ناخالص اقتصاد افغانستان در سال گذشته میلادی را ۲۰ تا ۳۰ درصد تخمین زده‌اند.

اداره‌ی بازرس امریکا در امور بازسازی افغانستان گفته است که برنامه‌ی توسعه‌ی سازمان ملل تخمین زده است که تولید ناخالص داخلی افغانستان از ۲۰ میلیارد دالر در سال ۲۰۲۰ به ۱۶ میلیارد دالر در ماه‌های پس از تسلط طالبان کاهش داشته است.

به گفته‌ی سیگار، برنامه‌ی توسعه سازمان ملل در مورد افت بیشتر اقتصاد افغانستان در صورت عدم انجام اقدامات اصلاحی هشدار داده است.

روی‌کارآمدن طالبان که منجر به قطع کمک‌های خارجی و وضع محدودیت مالی شد، اقتصاد افغانستان را که به حمایت‌های خارجی وابسته بود، با فروپاشی کامل مواجه کرده است.

گفته می‌شود در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر قرار دارند و همچنین بیش از نیمی از جمعیت کشور با گرسنگی شدید مواجه‌اند.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *