بازرس امریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) با استناد بر ارزیابی سازمان بین‌المللی کار گفته است که بیش از ۵۰۰ هزار کارگر در افغانستان در ربع سوم سال ۲۰۲۱ شغل خود را از دست داده‌اند.

این اداره امروز (دوشنبه، ۱۹ ثور) در توییتی نوشته است که تا اواسط سال ۲۰۲۲ شمار کسانی که از زمان تسلط طالبان شغل خود را از دست خواهند داد به ۷۰۰ هزار الی ۹۰۰ هزار خواهد رسید.

سیگار نوشته است که زنان کارگر بیشتر متاثر شده و پیش‌بینی می‌شود که سطح اشتغال زنان تا اواسط سال ۲۰۲۲ به میزان ۲۱ درصد کاهش یابد.

با تسلط طالبان محدودیت بر کار زنان وضع شده و حتی زنانی که نان‌آور خانه‌ بودند، در تامین مایحتاج‌شان با مشکل مواجه شده‌اند. در حال حاضر اکثریت زنان کارمند در ادارت دولتی خانه‌نشین شده‌اند.

با این حال پیشتر برنامه‌ی توسعه‌ی سازمان ملل گفته بود که محدودیت‌ بر اشتغال زنان، یک میلیارد دالر به اقتصاد افغانستان خسارت وارد خواهد کرد.

گفتنی است که تحولات سیاسی اخیر، بیکاری، فقر و گرسنگی شدیدی را در پی داشته است. گفته می‌شود که در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر قرار دارند و همچنین بیش از نیمی از جمعیت کشور با گرسنگی شدید مواجه‌اند.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *