گروهی از کارشناسان ارشد سازمان ملل پس از یک سفر پنج روزه به افغانستان، خواستار حمایت فوری جهان از اقدامات بشردوستانه نجات‌بخش در این کشور شدند.

این کارشناسان گفتند در سفرشان شاهد “رنج عظیم انسانی” در افغانستان بوده‌اند.

آنها در روزهای گذشته از کابل و قندهار دیدار کرده‌اند.

در اعلامیه‌ای که سازمان ملل روز جمعه، ۶ حوت منتشر کرده، آمده است ذخایر مردم در افغانستان تمام شده و بسیاری برای زنده ماندن به سازوکارهای مقابله زیان‌بار برای زنده ماندن متوصل می‌شوند.

در اعلامیه سازمان ملل از ازدواج اجباری، کار کودکان و فروش اعضای بدن به عنوان نمونه‌هایی از این اقدامات زیان‌بار یاد شده است.

سازمان ملل تأکید کرده است که زنان و دختران به ویژه در مورد بسیاری از حقوق خود در معرض تهدید قرار دارند.

پس از سقوط افغانستان به دست طالبان در ماه اگست، قیمت مواد غذایی به شدت افزایش یافت، بخش بانکداری در آستانه سقوط قرار گرفت و کشورهای کمک‌کننده نزدیک به ۹ میلیارد دالر از وجوه و دارایی‌های افغانستان را مسدود کردند.

سازمان ملل در واکنش به بحران اقتصادی افغانستان طرح واکنش بشردوستانه‌ای را مطرح کرده است. سازمان ملل می‌گوید این طرح بزرگترین درخواست بشردوستانه است که تاکنون برای یک کشور راه‌اندازی شده است.

این طرح تلاش می‌کند به بیش از ۲۲ میلیون نفر کمک برساند. به گفته سازمان ملل این کمک ۴.۴۴ میلیارد دالر هزینه خواهد برداشت، اما تا کنون ۱۳ درصد این پول تأمین شده است.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *