رویا سادات، فیلم‌ساز مشهور کشور جایزه‌ی فیلم صلح نوبل ۲۰۲۱ کیم‌ دائه جونگ را به‌دست آورده است.

خانه فیلم رویا می‌گوید که رویا سادات این جایزه را برای ستایش از تلاش‌هایش برای ترویج دموکراسی، حقوق بشر و ارزش‌های انسانی از طریق هنر فیلم‌سازی به‌دست آورده است. به گفته‌ی خانه فیلم رویا، این جایزه برای قدردانی از آثار ارزشمند سینمایی و رویکرد معنا گرانه و هنری در فیلم‌های انتقادی اجتماعی‌ بانو سادات، مانند سه نقطه، تار، زخمه و فیلم سینمایی «نامه‌ای به رییس‌جمهور» که به مسائل مهم حقوق بشری می‌پردازد، تعلق گرفته است.

رویا سادات بنیان‌گذار خانه فیلم رویا و جشنواره‌ی فیلم زنان هرات است.

او با «نامه‌ای به رییس‌جمهور» نخستین فیلم بلند سینمایی‌اش که با نویسندگی عزیز دلدار و بازیگری لینا علم روی پرده رفت در «جشنواره فیلم صلح» اشتراک ورزیده بود.

مراسم اهدای جوایز این جشنواره در سالن یادبود کیم دائه جونگ، رییس‌جمهور پیشین کوریای جنوبی، برنده‌ی جایزه صلح نوبل حقوق بشر و دموکراسی در شهر گوانگجو به تاریخ ۱۶ دسامبر ۲۰۲۱ برگزار شده بود.

رویا سادات در پیامی به‌خاطر برنده شناخته شدنش، از نهادهای بین‌المللی و جشنواره‌های سینمایی خواست که صدای زنان افغان باشند، زنانی‌که حق تحصیل و کار را از دست داده‌اند.

بانو سادات گفت: «از نهادهای بین‌المللی و جشنواره‌های سینمایی می‌خواهم که صدای زنان افغان باشند، زنانی‌که این روز‌ها حق تحصیل و کار را از دست داده‌اند. آنان را حمایت بکنند و تنها نگذارند تا باشد که فردای افغانستان سرفراز باشد، تا باشد که فردای بهتر و به دور از خطر افراط‌گرایی وجود داشته باشد.»

بانو سادات اضافه کرد که این روز‌ها حقوق بشر به فجیع‌ترین شکل آن در افغانستان زیر پا می‌شود و گویا جهان با خاموشی منتظر عمق فاجعه اند. فیلم‌ساز مشهور افغانستان از نهادهای بین‌المللی و کسانی‌که از مردم افغانستان به‌خصوص زنان حمایت می‌کنند، تشکر کرد.

 

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *