به دنبال حمله طالبان به ولسوالی بلخاب، شورای جهانی هزاره از احتمال «نسل‌کشی هزاره‌ها توسط طالبان» در این ولسوالی ابراز نگرانی کرد.

شورای جهانی هزاره در بیانیه‌‌ای می‌گوید که طالبان برای هدف قرار دادن مساجد، شفاخانه‌ها و مکان‌های پر جمعیت هزاره، قصد ورود به بلخاب را دارد.

طالبان از سه روز به این طرف برای سرکوب مولوی مهدی، تنها فرمانده هزاره تبار خود، به ولسوالی بلخاب حمله کرده‌اند.

شورای جهانی هزاره تاکید کرده است که ادامه خشونت‌ها در این ولسوالی پیامدهای فاجعه باری برای غیرنظامیان و ساکنان این منطقه دارد. در بیانیه‌ای این شورا آمده است: «ترس ما این است که با افزایش بیشتر خشونت‌ها و تنش‌ها، نسل‌کشی دیگری علیه جامعه هزاره در بلخاب توسط طالبان» رقم بخورد.

این شورا افزوده است که طالبان با نقض جدی قوانین بین‌المللی بشردوستانه، در سال ۱۹۹۸ میلادی در شهر مزار شریف مرتکب «قتل‌عام غیرنظامیان هزاره» شده و آن را تداوم بخشیدند.

این شورا از جامعه جهانی خواسته است که به حمله طالبان و احتمال خشونت توسط این گروه علیه غیرنظامیان این منطقه توجه کند.

طالبان در روزهای اخیر هزاران تن از نیروهایش را از ولایت‌های شمالی به قصد سرکوب مولوی مهدی به ولسوالی بلخاب ولایت سرپل اعزام کرده است.

براساس گزارش‌ها، در جریان چند روز اخیر در اثر درگیری میان دو طرف شماری کشته و زخمی شده‌اند.

مولوی مهدی تنها فرمانده هزاره تبار طالبان است که پس از برکناری از ریاست استخبارات طالبان در بامیان، به ولسوالی بلخاب رفت و از عضویت در گروه طالبان انصراف داد. طالبان اکنون برای سرکوب این فرمانده پیشین خود هزاران نیروی نظامی به بلخاب اعزام کرده است.

شورای جهانی هزاره خواستار توقف فوری حملات طالبان علیه غیرنظامیان در بلخاب شده است. این شورا تاکید کرده که خواهان شرایط مصون برای همه مردم افغانستان است.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.