مشاور امنیت ملی حکومت پیشین افغانستان در سخنانی در انجمن آکسفورد گفت که مقاوت علیه طالبان در حال افزایش است.

حمدالله محب گفت که با گذشت هر روز مقاوت علیه طالبان به اشکال مختلف سیاسی و دیپلماتیک قدرتمندتر می‌شود.

آقای محب همچنین افزود که جنگ علیه طالبان گسترش خواهد یافت.

مشاور امنیت ملی حکومت پیشین افغانستان در این گفتگو افزود شمار افرادی که «جز جنگیدن علیه طالبان» گزینه دیگری ندارند، در حال افزایش است

حمدالله محب شامگاه چهارشنبه ۷ می، در انجمن آکسفورد به پرسش‌های مجری برنامه و شماری از دانشجویان دانشگاه آکسفورد بریتانیا پاسخ گفت.

انجمن آکسفورد ویدیوی این پرسش و پاسخ را روز جمعه نشر کره است.

او در این گفتگو گفت: «خوشحالم که اکثر شرکای بین‌المللی افغانستان چهره اصلی طالبان را می‌بینند.»

آقای محب علت سقوط افغانستان به دست طالبان را مذاکرات صلح دوحه دانست. او گفت که امضای توافق‌نامه صلح از سوی امریکا با طالبان زمینه سقوط سیاسی حکومت اشرف غنی را فراهم کرد.

مشاور امنیت ملی اشرف غنی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان شانه به شانه با نیروهای امریکایی علیه تروریزم جنگیدند اما امریکا حکومت آن‌ها را تنها گذاشت.

حمدالله محب علت قدرتمند شدن شورش طالبان در افغانستان را حمایت پاکستان «به ویژه حمایت استخبارات» این کشور از گروه طالبان دانست. او افزود که اگر پاکستان «حمایت سخاوتمندانه» از طالبان نمی‌کرد، شورش این گروه شکست می‌خورد.

آقای محب گفت که نقش همسایه‌های افغانستان در صلح و ثبات این کشور برجسته است. اما افزود اکنون کشورهای همسایه زمینه فعالیت‌های سیاسی به مخالفان طالبان را نمی‌دهند.

حمدالله محب افزود که کشورهای آسیای میانه، ایران و دیگر همسایه‌های افغانستان نمی‌خواهند که با طالبان درگیری داشته باشند و به گفته او به همین علت اجازه انسجام سیاسی به نیروهای مخالف طالبان را نمی‌دهند.

سخنرانی حمدالله محب در انجمن آکسفورد با انتقادهای شمار زیادی از افغان ها نیز مواجه شد. در روز سخنرانی او، شماری از معترضین افغانستانی و غیرافغانستانی در برابر انجمن آکسفورد تجمع کردند و علیه مشاور امنیت ملی پیشین اشرف غنی شعارهای تند سر دادند.

آنها با انتقاد از این انجمن گفتند که نباید به این مقام پیشین که باعث سقوط حکومت افغانستان شد، فرصت سخنرانی می‌داد.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *