نمایندگان ویژه سازمان ملل، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ناروی، بریتانیا و امریکا در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که نوع و دامنه کمک‌های بین‌المللی در بخش توسعه به افغانستان، بستگی به حق آموزش دختران و اقدامات طالبان دارد.

آنها خواستار بازگشایی فوری مکاتب دخترانه شدند.

نمایندگان این کشورها در بروکسل به ادامه رسیدگی به بحران انسانی در افغانستان تاکید کرده‌ و خواستار حذف فوری هرگونه مانع در برابر کمک‌های بشردوستانه به افغانستان شدند.

این نمایندگان می‌گویند تصمیم طالبان مبنی بر ممنوعیت آموزش دختران با وعده‌ای که این گروه به مردم افغانستان و جامعه جهانی داده بود در تضاد است.

در بیانیه نمایندگان این کشورها تصریح شده است که تمام شهروندان افغانستان بدون در نظر گرفتن جنسیت، حق دارند در تمام سطوح تحصیل کنند.

نمایندگان ویژه این کشورها گفته‌اند که در آینده نوع و دامنه کمک‌های توسعه‌ای غیر بشردوستانه به افغانستان مشروط به اقدامات طالبان و حمایت آن‌ها از حقوق همه افغان‌ها به ویژه حقوق زنان، دختران و اقلیت‌ها خواهد بود.

در بخش این بیانیه آمده است که عادی سازی روابط میان طالبان و جامعه جهانی بیشتر به اقدامات و تعهدات طالبان که به مردم افغانستان و جامعه جهانی داده است، بستگی خواهد داشت.

این نمایندگان در مورد ادامه قتل‌ها، بازداشت‌های خودسرانه، ناپدید شدن‌های اجرا شده، شکنجه و از محدود شدن جامعه مدنی در افغانستان به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

آنها به طور مشخص، نقض و سوءاستفاده از حقوق زنان و دختران افغانستان، وضع محدودیت بر اعتراض‌های مدنی، محرومیت از فضاهای سیاسی، اقتصادی، آموزشی و اجتماعی و همچنین بازداشت خبرنگاران و محدودیت بر آزادی بیان را محکوم کردند و اذعان کردند که زنان و دختران به طور نامتناسب تحت تاثیر بحران انسانی و اقتصادی افغانستان قرار دارند.

نمایندگان این کشورها همچنین تأکید کرده‌اند که برای تأمین صلح و ثبات در افغانستان، تشکیل یک دولت فراگیر با حضور زنان، اقلیت‌ها و گروه‌ها از اهمیت فراوان برخوردار است.

آنها همچنین از طالبان خواسته‌اند که برای ادامه کمک‌های بین‌المللی به مردم افغانستان و به دور از مداخله سیاسی، باید شرایط مناسب را فراهم کند و توانایی و حرفه‌ای بودن بانک مرکزی افغانستان را گسترش دهد.

این نمایندگان با تاکید بر تعهدات طالبان در خصوص مبارزه با تروریسم، از تصمیم اخیر این گروه برای ممنوعیت کشت تریاک نیز استقبال کردند.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *