توماس وِست، نماینده‌ی ویژه امریکا در امور افغانستان می‌گوید که چهره‌های سیاسی معتقدند که خشونت راه خوبی برای مردم افغانستان نیست و برای حل بحران، روند سیاسی را ترجیح می‌دهند.

آقای وِست به‌تازگی در ترکیه با روزنامه‌نگاران، بانک‌داران، فعالان حقوق بشر، نمایندگان مجلس پیشین و مقام‌های حکومت پیشین دیدار کرد است.

او دوشنبه‌شنب (۹ جوزا) در رشته‌تویتی نوشته است که هدف از این نشست‌ها شنیدن بسیاری از دیدگاه‌ها در مورد راه پیش رو در افغانستان بود.

وِست اضافه کرده است که جامعه بین‌المللی باید رویکرد خود را با مشوره با تمام اقشار مردم افغانستان اساس‌گذاری کند.

او افزوده است که در دیدارهایش درباره‌ی سرمایه‌گذاری و تجارت نیز صحبت کرده که نیاز به بررسی مسیرهای بهینه و بهبود اعتماد در بخش بانکداری رسمی است. به‌گفته‌ی وِست، راه حل آسانی وجود ندارد، اما نباید اجازه داد که بانک‌ها شکست بخورند.

نماینده‌ی ویژه امریکا در ادامه افزوده است که با چهره‌های سیاسی که او هفته‌ی گذشته صحبت کرده، معتقدند که خشونت راه خوبی برای مردم افغانستان نیست و ترجیح می‌دهند و مشتاق درگیرشدن در روند سیاسی هستند.

او در عین حال ابراز ناامیدی کرده است که در حال حاضر چنین فرآیندی در جریان نیست.

گروهی از چهره‌های سیاسی که خودشان را شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان معرفی می‌کنند، اخیرا در ترکیه یک نشست برگزار کرده بودند و در قطع‌نامه‌ای گفته‌اند که طالبان بیش از این سبب ویرانی افغانستان نشوند و برای حل معضلات، مذاکره کنند.

چهره‌های سیاسی گفته بودند که هیچ گروهی با زور و فشار نتوانسته است در افغانستان حاکمیت پایدار داشته باشد. آنان افزوده بودند که تلاش می‌کنند تا از راه گفت‌وگو حکومت فراگیر در افغانستان شکل گیرد و در صورتی‌که این تلاش‌ها نتیجه ندهد، روی گزینه‌ی نظامی غور خواهند کرد.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *