یک خبرنگار ایتالیایی می‌گوید که یکی از مقام‌های محلی طالبان در لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، برای تامین امنیت‌، از او ۱۰۰ دالر خواسته است.

جولیانو باتیستون در توییتر نوشت که این مقام طالبان در توجیه درخواست رشوت گفته است که “امارت اسلامی به ما پول نمی‌دهد”.

او می‌گوید مسئول مطبوعاتی طالبان در لشکرگاه به او گفته که چون یک خبرنگار خارجی است، باید یکی از “مجاهدین” او را همراهی کند.

او افزوده که بعدا فردی به نام الفت که مسئول “مجاهدین” در این اداره است، از او ابتدا ۱۰۰دالر، سپس ۷۰ دالر درخواست کرده است.

این خبرنگار آزاد ایتالیایی می‌گوید که حاضر به پرداخت پول نشده و شهر را ترک کرده است.

آقای باتیستون نوشت که از زمان به‌قدرت رسیدن طالبان در آگست سال گذشته، او در شهرهای مزار شریف، کابل، جلال‌آباد، غزنی، قندهار، هرات، فراه و شمار دیگر از شهرهای افغانستان کار کرده است.

او می‌گوید: “لشکرگاه تنها شهری بود که از من خواسته شد به‌خاطر امنیت خود پول بدهم.”

 

دشواری اقتصادی طالبان

ورود طالبان به کابل باعث شد تا در فقدان یک توافق سیاسی برای واگذاری قدرت، دارایی‌های افغانستان از بیم افتادن در دست طالبان در بانک‌های خارجی از جمله امریکا مسدود شود و کمک‌های عمرانی جامعه بین‌المللی که به میلیاردها دالر بالغ می‌شد قطع شود.

این در حالی است که طالبان با به‌دست گرفتن قدرت، در کنار این که باید حقوق ده‌ها هزار کارمند ملکی ادارات افغانستان را بپردازد، به ده‌ها هزار جنگجوی خود که تا حال بدون دریافت حقوق جنگیده بودند، هم رسیدگی کند.

هرچند بنابر گزارش‌ها، طالبان در حال جا به‌جایی جنگجویان خود با کارمندان حکومت پیشین است و در نظر دارد در میان مدت موضوع دستمزد آنها را نیز حل کند.

در حال حاضر براساس گزارش‌ها، جنگجویان طالبان در بسیاری مناطق افغانستان، به خصوص، مناطق دور افتاده، از طریق جمع‌آوری عشر و ذکات روزگار می‌گذرانند و بار دوش کسانی اند که خود به سختی از عهده پر کردن شکم اعضای خانواده‌خود می‌برایند.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *