بانک مرکزی طالبان می‌گوید که در ادامه‌ی کمک‌های نقدی بشردوستانه به افغانستان، بیست‌وچهارمین محموله پول نقد شامل ۳۲ میلیون دالر روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۳ حمل) به کابل رسیده است.

دیروز نیز یک بسته ۳۲ میلیون دالری به کابل رسیده بود.

با این حساب براساس آماری که بانک مرکزی منتشر کرده، تاکنون بیش از ۶۹۷ میلیون دالر پول نقد به کابل انتقال داده شده است. این بانک با ورود بیستمین بسته ۳۲ میلیون دالری، اعلام کرده بود که میزان کمک نقدی به افغانستان به ۵۶۹ میلیون و ششصد هزار دالر رسیده است. طی روزهای اخیر با رسیدن چهار بسته ۳۲ میلیون دالری، به جمع‌ کمک‌ها ۱۲۸ میلیون دیگر اضافه شده است.

این مقدار پول نقد، به بانک بین‌المللی افغانستان (AIB) سپرده شده است. درباره‌ی چگونگی مصرف این کمک‌ها و این که تاکنون چه میزان از آن مصرف شده، اطلاعاتی در دست نیست.

بانک مرکزی طالبان با قدردانی از کشورهای کمک‌کننده، خواستار تسهیل مراودات بانکی با افغانستان شده است تا زمینه‌ی تعامل موثر با کشورهای منطقه و جهان فراهم شود.

پس از روی‌کارآمدن طالبان، دارایی خارجی افغانستان منجمد و دسترسی این کشور به بانک‌های بین‌المللی مسدود شد. این محدودیت بحران نقدیندگی را در پی داشته و منجر به کاهش شدید ارزش پول ملی افغانستان شد.

اخیرا با ورود کمک‌های نقدی، بانک مرکزی توانسته برای ثبات ارزش افغانی روند تزریق دالر را به بازار را از سر گیرد.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *