سردار قاسم رضایی جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران: قبل از روی کار آمدن طالبان با دولت قبلی ارتباطاتی با مرزبان‌های آنان داشتیم و تقریباً مرز را مشترک اداره می‌کردیم و با آنکه مشکلاتی بود اما پاسخگو بودند؛ امروز اما با روی کار آمدن طالبان نشست‌هایی با آنان در تهران، کابل و در مرزها برگزار کردیم ولی همچنان مشکلاتی داریم زیرا نیروهای طالبان در مرز پاسخگو نیستند، نفرات آنها عوض می‌شوند، بدون تجربه هستند و اقدامات غیر متعارف انجام داده و تیراندازی‌های نا به جا دارند.

در نشست‌هایی که با مسئولین آنها داشتیم، اعتراف می‌کنند که نیروهای آنان اشتباه کردند و تکرار نمی‌کنند ولی مدتی بعد این اتفاق در نقطه دیگری از مرز می‌افتد.

در این رابطه آنها هم مانند ما به دنبال برقراری امنیت در مرزها و تردد مسافرین و مبادله محصولات تجاری هستند، اما آنچه اتفاق می‌افتد ناشی از عدم توجه رده‌هایی از افرادی است که در مرز حضور دارند، از طرفی ما با برخی از قاچاقچیان مسلحی مواجه هستیم که از آن سوی مرز تیراندازی می‌کنند.

در حادثه اخیری که در مرز با طالبان اتفاق افتاد بلافاصله در مرز حضور داشتیم، در این حادثه به برجک یک پاسگاه ما تیراندازی شده و این تیراندازی ادامه پیدا می‌کند و مرزبانان هم چون مکلف به دفاع از مرزها هستند بخوبی پاسخ می‌دهند، پس از مدتی این تیراندازی دچار رکود می‌شود اما مجدداً آنها از حدود ساعت ۱۲ ظهر از چند نقطه اقدام به تیراندازی به ۳ پاسگاه با استفاده از آر پی جی و خمپاره انداز و سلاح‌های سبک می‌کنند که با دفاع مرزبانان ما و پاسخ متقابل مواجه شده و به هیچ عنوان اجازه ورود به خاک کشورمان به آنها داده نمی‌شود.

آنها پس از دو ساعت، درخواست آتش بس و اقدام به عقب راندن نیروهای خود می‌کنند که ما این اجازه را به آنها دادیم، پس از آن آرامش برقرار شد و اتفاق دیگری نیفتاد، متأسفانه در این ماجرا ما یک شهید و ۳ مجروح دادیم.

فردای آن روز بنده به منطقه رفته و بازدیدی داشتم. آثار تیراندازی‌ها مشخص بود. ضمن دیدار با مرزنشین‌ها، حتی نماز جماعت کارکنان و نیروهای مرزی در حیاط پاسگاه در امنیت کامل برقرار شد.

خود طالبان از شرایط موجود به وجود آمده در مرز ناراحت هستند و توجه کردند که این موضوع دیگر اتفاق نیفتد؛ البته لازم است توافقات قبلی‌مان را اجرایی کنند. از این رو لازم است مرزبانان طالبان دارای لباس متحدالشکل شوند و به قوانین بین‌المللی پایبند باشند. ما حتی اعلام آمادگی کردیم آنها را برای رعایت پروتکل‌های مرزی در پایانه‌ها و مناطق پر جمعیت و هم در مناطق غیر پایانه‌های مرزی آموزش دهیم تا به پروتکل‌ها اشراف داشته باشند، هرچند آنها هنوز برای آموزش حضور نیافتند.

طالبان در رده‌های میانی ممکن است برای خود سازمانی داشته باشند اما عملکرد و سازماندهی آنها برای ما متعارف نیست، زیرا مرزبانان دو طرف باید با یکدیگر نشست برگزار کنند، مذاکره داشته باشند و حتی گشت‌های همزمان و مشترک برقرار کنند.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *