وانگ یو، سفیر چین در کابل روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که چین در چارچوب «برنامه‌های بلندمدت بازسازی اقتصادی» در افغانستان، به دنبال تجارت و سرمایه‌گذاری در این کشور است.

او گفت که چین برای زلزله‌زدگان در جنوب شرق ۸ میلیون دالر کمک بشردوستانه کرده است.

به نقل از رویترز، وانگ یو گفت: «ما علاوه بر کمک‌های بشردوستانه که بعد از تغییرات سیاسی و زلزله اخیر ارائه کردیم، برنامه‌های بلندمدت بازسازی اقتصادی را نیز در دستور کار داریم.»

او افزود که در حال حاضر اولویت برای چین مبادلات تجاری با افغانستان است و بعداً روی سرمایه‌گذاری و کشاورزی نیز تمرکز خواهد شد.

چین در حالی از مبادلات تجاری و سرمایه گذاری شرکت‌های چینی در افغانستان صحبت می‌کند که حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته و این گروه تحت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد که چین یک عضو آن است.

قبلاً مقامات چینی تمایل خود را به اشتراک افغانستان در پروژه راه و کمربند چین ابراز کرده بودند که یک پروژه بلندپروازانه سرمایه‌گذاری روی زیرساخت‌ها در کشورهای مختلف است.

چین با این پروژه می‌خواهد که علاوه بر منافع اقتصادی، نفوذ خود را در این کشورها گسترش بخشد.

سفیر چین گفت که مذاکرات روی دو پروژه بزرگ معدنی، مانند مس عینک لوگر با طالبان ادامه دارد. این پروژه‌ها در دولت قبلی به چین واگذار شده بود اما حالا این شرکت‌ها به دنبال تغییر در شرایط قراردادها اند.

وانگ یو بار دیگر از امریکا خواست که ذخایر ارزی بانک مرکزی را در اختیار «مردم افغانستان» قرار دهد.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.