وزیر خارجه در کابینه سایه بریتانیا در بازگشت از کابل می‌گوید در افغانستان غذا کمیاب است و زنان مانند بیشتر مناطق درگیر جنگ، بار سنگینی به‌دوش می‌کشند.

دیوید لمی می‌گوید که با آمدن طالبان، زندگی در افغانستان فراتر از تصور تغییر کرده و این کشور به زندانی برای زنان تبدیل شده است.

این عضو حزب کارگر که اخیراً برای بررسی ابعاد بحران انسانی در افغانستان زیر حاکمیت طالبان به افغانستان سفر کرده است، در یادداشتی از دولت بریتانیا انتقاد کرده است. او می‌گوید عملکرد دولت بریتانیا هنگام خروج نظامیان آن کشور از افغانستان فاجعه‌بار بود.

به باور دیوید لمی، دولت بریتانیا علی‌رغم زمان زیاد نتوانست استراتژی امریکا را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین نتوانست بسیاری از کسانی را که از بریتانیا حمایت کرده بودند، تخلیه کند.

او تاکید می‌کند که مقام‌های ارشد دولت بریتانیا شامل نخست‌وزیر و وزیر خارجه این کشور هنگام سقوط کابل در تعطیلات به سر می‌بردند.

به باور آقای لمی، در نتیجه قطع کمک‌های خارجی که بخش زیادی از بودجه دولت پیشین افغانستان را فراهم می‌کرد و نیز در اثر تحریم‌های گسترده و مسدود شدن ذخایر بانک مرکزی افغانستان، اکنون اقتصاد افغانستان به طور کامل فروپاشیده و این کشور با فاجعه بشری دست و پنجه نرم می‌کند.

دیوید لمی، اولین سیاستمدار ارشد بریتانیایی است که بعد از خروج آشفته غرب از افغانستان در اگست ۲۰۲۱ به کابل سفر کرده است.

او در بازگشت از کابل می‌گوید اکنون شهروندان افغانستان برای اجتناب از سوء تغذیه به کمک‌های بشردوستانه وابسته هستند و روزانه زنان و مردان افغان برای دریافت کمک‌های جیره بندی شده، صف می‌کشند.

این سیاستمدار بریتانیایی تاکید کرده است که شماری از زنان افغان برای زنده ماندن فرزندان خود را فروخته‌اند.

او می‌افزاید که طالبان از زمان تسلط بر افغانستان، قوانینی را وضع کرده‌اند که به طور سیستماتیک زنان را از حق تحصیل، کار و عزت محروم کرده است. او می‌افزاید که زنان زیر حاکمیت طالبان امید شان را از دست می‌دهند.

او تاکید می‌کند که زیر حاکمیت طالبان، زندگی عادی برای زنان و دختران تبدیل به زندان شده است.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.