اداره بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان با نشر گزارش سه‌ماهه خود، نسبت به وضعیت وخیم بحران انسانی در افغانستان هشدار می‌دهد. این سازمان می‌گوید حدود ۱۹ میلیون تن در افغانستان با گرسنگی شدید مواجه اند. سیگار وضعیت زنان در افغانستان را نیز «در حال بدترشدن» توصیف می‌کند.

گزارش سه ماهه سیگار می‌افزاید که سازمان‌های مددرسان به دلیل کمبود بودجه با کاهش چشمگیر مواد غذایی و اضطراری مواجه اند و انتظار می‌رود میلیون‌ها افغان در ماه‌های آینده با «سطوح گرسنگی شدید» مواجه شوند.

گزارش سیگار بحران انسانی افغانستان را همچنان «وخیم» گزارش می‌دهد و می‌افزاید که ۱۸.۹ میلیون نفر با گرسنگی شدید مواجه اند؛ گرسنگی‌ای که سیگار آن را «تهدیدکننده زندگی» توصیف کرده است. این سازمان همچنین می‌گوید که ۶ میلیون نفر با «شرایط نزدیک به قحطی» روبه رو هستند.

سیگار همچنین می‌افزاید که احتمالاً کمک‌های اضطراری تا ماه نوامبر به شدت کاهش یابد و تنها به ۸ درصد جمعیت در افغانستان برسد.

گزارش سیگار که قبلاً بر حیف و میل کمک‌های امریکا، فساد اداری و مسائل نظامی متمرکز بود، این بار سرکوب زنان توسط طالبان را به عنوان یک نگرانی جدی برجسته کرده است. گزارش می‌افزاید که وضعیت بد زنان افغان همچنان در حال بدتر شدن است.

سیگار در مورد حقوق زنان بیشتر نگرانی‌های سایر سازمان های بین‌المللی را مطرح کرده است. اما می‌گوید که با وجود تقاضاهای امریکا و سایر کشورهای جوامع بین‌الملل، طالبان سیاست‌هایی را در قبال زنان افغانستان اتخاذ کرده که شبیه سیاست‌های این گروه در ده ۹۰ میلادی است.

سیگار می‌افزاید که گروه طالبان هیچگاه متعهد به احترام گذاشتن به معیارهای جهانی حقوق بشر نشده است. این سازمان می‌گوید که در ده ماه گذشته، طالبان با صدور فرمان‌هایی شبیه دوره اول خود، زنان و دختران افغانستان را از زندگی اجتماعی محروم کرده اند.

ماه گذشته، هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان نیز سیاست‌های طالبان را به شدت محکوم کرد و گفت که زنان با آمدن این گروه از زندگی اجتماعی محو شده اند.

درهمین حال، عفو بین‌الملل نیز گزارش داد که سرکوب خفقان‌آور طالبان، زندگی زنان افغانستان را ویران کرده است.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.