حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه نظام ایران در امور افغانستان می‌گوید در تلاش است تا مردم افغانستان از کابوس فتنه، بحران امریکایی، بی‌ثباتی و ناامنی نجات یابند.

آقای قمی در توییتی گفته است در سفری که به آسیای میانه داشته در مورد موضوعات مختلف با مقامات منطقه رای‌زنی کرده است.

در روزهای اخیر اظهارات نماینده رئیس‌جمهور ایران در مورد جنگ بلخاب در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان بحث‌برانگیز شده بود.

در جریان جنگ طالبان با نیروهای وابسته به مولوی مهدی در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل، حسن کاظمی قمی گفته بود که “جنگ در ‎بلخاب فتنه مقدماتی امریکاست” او تأکید کرده بود که سیاسیون افغانستان باید خود را از جنگ بلخاب دور نگه دارند. زیرا به گفته او هرکس که به این جنگ دامن بزند، در سناریوی امریکا بازی کرده است.

او گفته بود که “اولویت امریکا برای ‎آشوب هدفمند در افغانستان، جنگ‌آفرینی قومی و مذهبی است تا هزاره و تاجیک را قربانی طرح خود کرده و بحران افغانستان را منطقه‌ای کنند.”

بسیاری منتقدان این اظهارات نماینده جمهوری اسلامی ایران در افغانستان را تلاش او برای “خنثی‌سازی مقاومت‌های مسلحانه علیه گروه طالبان” تعبیر کرده بودند.

جمشید یما امیری، روزنامه‌نگار گفته بود ایران در پی تکمیل پروژه “نسخه سنی جمهوری اسلامی” در کابل است، اما مردم افغانستان در برابر چنین نسخه‌ای خواهند ایستاد و رژیم ضد انسانی، توتالیتر و مستند طالبان را برخواهند چید.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.