یک مقام پاکستانی در واکنش به شایعات در باره کمک پاکستان به عملیات کشتن ظواهری توسط امریکا به روزنامه اکسپرس تریبون گفت که پاکستان هیچ سهمی در این عملیات نداشت.

این مقام که روزنامه هویتش را فاش نکرده، مدعی شد که طیاره‌ بی‌سرنشین امریکایی از خاک و فضای پاکستان استفاده نکرد.

امریکا پس از خروج از افغانستان رسماً نیروی زمینی در افغانستان ندارد و برای عملیات هوایی نیازمند عبور از فضای کشورهای مجاور افغانستان و مجوز آنان است. از این رو، برخی تصور می‌کنند که پاکستان برای این عملیات حریم فضایی خود را در اختیار امریکا قرار داده است.

این مقام پاکستانی گفت: «آنها[امریکایی ها] گزینه‌های زیادی در منطقه دارند. اما پهباد امریکایی نه از پاکستان پرواز کرده و نه از فضای آن استفاده کرده است.»

در پاکستان بارها استفاده امریکا از حریم فضایی این کشور برای حمله به فرماندهان و جنگجویان القاعده در مناطق قبایلی پاکستان موضوعی مناقشه برانگیز بوده است.

حرف‌هایی در مورد تلاش حکومت بایدن برای عقد یک موافقتنامه با پاکستان بخاطر استفاده از حریم فضایی این کشور وجود داشته است. زیرا، امریکا پس از خروج از افغانستان به حملات هوایی بالای گروه‌های تروریستی مانند القاعده و داعش در افغانستان متکی بوده و به این منظور نیاز به حریم هوایی کشورهای همسایه افغانستان دارد.

عمران خان، نخست وزیر پیشین پاکستان قبلا در مصاحبه‌های خود گفته بود که به هیچ وجه به امریکا اجازه نخواهد داد از فضای پاکستان استفاده کند. اما، مقامات امریکایی این موضوع را رد کرده اند که از پاکستان این درخواست را رسمی کرده اند.

رسانه‌های پاکستانی می‌گویند که حکومت پاکستان از این شادمان است که ایمن الظواهری همانند سلف خود، بن لادن در داخل پاکستان کشته نشد.

پاکستان برخلاف کشورهای دیگر با تاخیر به کشته شدن رهبر القاعده در افغانستان واکنش نشان داد. وزرات خارجه این کشور با انتشار یک بیانیه کوتاه، بدون نام بردن از الظواهری از «عملیات ضد تروریزم» امریکا استقبال کرد.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.