امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران روز دوشنبه ادعا کرد که «دشمنان» جمهوری اسلامی می‌خواستند درگیری مرزی با طالبان به یک جنگ تبدیل شود.

او در یک سخنرانی مدعی شد که امریکا «تله‌های مختلفی» برای انداختن جمهوری اسلامی به دام جنگ ایجاد کرده است.

این فرمانده ارشد نظامی درگیری با نیروهای مرزی طالبان را «بی اهمیت» توصیف نمود.

سردار حاجی‌زاده در یک سخنرانی در دانشگاه علم و صنعت تهران گفت: «دشمنان می‌خواهند تنش مرزی با افغانستان را به جنگ تبدیل کنند؛ موضوع مدیریت می‌شود. جای نگرانی نیست.»

او افزود: «یک اتفاقاتی در مرز افتاده که خیلی اهمیت چندانی ندارد که در همان حوزه مرز و توسط نیروهای همانجا مدیریت می‌شود و نباید به این مسائل دامن بزنیم.»

جنجال برسر عدم رعایت حقابه ایران تنش‌های سیاسی میان جمهوری اسلامی و طالبان را بالا برده است. درگیری مرزبانان ایرانی و طالبان در مرز دو کشور به شدت این تنش‌ها افزوده است. حالا، مقامات ایرانی و طالبان سعی دارند که با لحن آشتی‌جویانه از سطح تنش‌ها بکاهند.

با این که فرمانده نیروهای هوایی سپاه پاسداران درگیری مرزی را بی‌اهمیت جلوه داد اما در عین حال مدعی شد که در پس این درگیری دست امریکا است.

او به کشته شدن ۹ دیپلومات‌ ایرانی توسط طالبان در سال ۱۳۷۷ در مزارشریف اشاره کرد که باعث لشکرکشی و تجمع ده‌ها هزار نیروی نظامی ایران در مرزهای مشترک با افغانستان شد. به گفته حاجی‌زاده، علی خامنه‌ای، رهبر مذهبی ایران مانع از تهاجم و درگیری با طالبان در آن سال شد.

به نقل از سایت خبرآنلاین، سردار حاجی زاده گفت: «امریکا در سنوات مختلف تله‌های مختلفی را برای کشور ایران تدارک دیده است. از جمله در زمان جنگ عراق و کویت…در بحث افغانستان، در دوران بوش که دیپلومات‌های ما را در افغانستان به شهادت رساندند باز هم برخی در داخل تلاش کردند عملیاتی انجام شود که رهبر انقلاب جلوی آن را گرفتند و فرمودند جنگ به صلاح ما نیست.»

در مورد درگیری مرزی، تسنیم خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، به نقل از یک منبع امنیتی مدعی شد که علت آغاز درگیری مرزی میان طالبان و مرزبانان ایرانی در نیمروز، ورود کاروان قاچاقچیان مواد مخدر به خاک ایران و تیراندازی نیروهای ایرانی به سوی آن بود.

این منبع گفته که طالبان بی‌اطلاع از موضوع، اقدام به تیراندازی به طرف نیروهای ایرانی کردند که منجر به برخورد میان دو طرف ‌شد.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *