جنرال فرانک مکنزی، فرمانده پیشین ستاد مرکزی امریکا در مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی گفت که طالبان در دو دهه گذشته همیشه در پاکستان پناهگاه‌های امن داشتند و ایالات متحده امریکا در این مدت هرگز نتوانست در مورد پناهگاه‌های طالبان با اسلام‌آباد به توافق برسد.

این جنرال امریکایی گفت که پاکستانی‌ها اطمینان داشتند روزی امریکا نیروهای خود را از افغانستان بیرون می‌کند و به همین دلیل، توافقی روی پناهگاه‌های طالبان با پاکستان صورت نگرفت.

او گفت: «پاکستانی‌ها هرگز باور نمی‌کردند که ما [در افغانستان] بمانیم؛ همیشه فکر می‌کردند که ما می‌رویم.» و افزود: «آنها درست فکر می‌کرند. ما رفتیم.»

فرمانده پیشین سنتکام همچنین گفت که امریکا با مدل شکست‌خورده غربی دست به ملت‌سازی در افغانستان زد که به گفته او، «کار نادرست» بود.

مکنزی گفت: «ما به ملت‌سازی در افغانستان آغاز کردیم که شاید برخی از این تلاش‌ها برای محافظت از منافع ما ضروری بود، اما تلاش‌های گسترده‌ دیگری در این راستا انجام دادیم که در نهایت در درازمدت به ما کمکی نکرد.»

او گفت: «نمی‌دانم که افغانستان با مدل غربی ملت‌سازی قابل اداره باشد، اما می‌دانم که افغانستان با الگوی افغانی قابل اداره است و به پایداری خواهد رسید. ما به واقعیت‌های افغانستان توجه بسیار کمی داشتیم.»

جنرال عالی‌رتبه امریکایی گفت که ماموریت افغانستان برای چهار دولت ایالات متحده و دو حزب عمده این کشور ترکیبی از «شکست نظامی و دیپلماتیک» بود.

 

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.