سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به حملات اخیر در غرب کابل گفته است که “حملات سیستماتیک” بر هزاره‌‌‌ها در افغانستان ممکن است جنایت علیه بشریت باشد و باید صریحا محکوم شود.

این سازمان گفته که طالبان مسئول اند که تمام اقدامات لازم را برای حفاظت از غیرنظامیان در افغانستان انجام دهند.

زمان سلطانی، پژوهشگر منطقه جنوب آسیای عفو بین‌الملل این موضوع را در واکنش به مجموعه حملاتی بیان کرده که منجر به کشته و زخمی شدن “حدود ۱۲۰ نفر” در مناطق عمدتا هزاره‌نشین در غرب کابل شده است.

آقای سلطانی از طالبان خواسته که “فورا” اقدامات لازم را برای محفاظت از همه غیرنظامیان در افغانستان افزایش دهند.

او افزوده که در سال گذشته حملات متعددی علیه هزاره‌ها صورت گرفته که هیچ اقدامی برای جلوگیری از آن انجام نشده است.

این پژوهشگر منطقه جنوب آسیای عفو بین‎‌الملل گفت: “ضروری است که طالبان به عنوان مقامات واقعی، تحقیقات فوری، بی‌طرفانه و کامل را در مورد این حملات، مطابق با قوانین و استانداردهای بین‌المللی انجام دهند.”

او افزوده که کسانی که مظنون به مسئولیت کیفری این جنایات بر اساس قوانین بین‌المللی و نقض حقوق بشر هستند، باید در محاکمه‌های عادلانه در دادگاه‌های عادی غیرنظامی و بدون توسل به مجازات اعدام با عدالت روبرو شوند.

روز جمعه ۱۴ اسد، در یک انفجار در کابل دستکم هشت نفر کشته و ۱۸ نفر زخمی شدند. روز بعد، شنبه ۱۵ اسد، یک بمب در منطقه پرجمعیت پل‌سوخته منفجر شد که بر اساس گزارش رسانه‌ها، هشت نفر کشته و دستکم ۲۲ نفر زخمی شدند.

روز یکشنبه، سازمان ملل گزارش داد که در نتیجه حملاتی که شاخه خراسان داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت، دستکم ۱۲۰ نفر کشته و زخمی شدند.

سازمان عفو بین‌المللی می‌گوید که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، هزاره‌ها “هیچ نمایندگی مؤثری” در ساختار امنیتی یا حکومتی طالبان ندارند.

این سازمان قبلاً کشتار هدفمند جامعه قومی هزاره را پس از تسلط طالبان بر افغانستان در سال ۲۰۲۱ را مستند کرده بود.

 

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.