شماری از شهروندان کابل می‌گویند طالبان از مردم خواسته است که در خانه‌ها و دکان‌های شان دوربین‌های امنیتی نصب کنند.

به گفته مردم، وزارت داخله طالبان به خانه‌ها فورم ثبت معلومات توزیع کرده و به صاحبان خانه‌ها و دکان‌داران هشدار داده است در صورت عدم نصب دوربین مجازات خواهند شد.

طالبان به صاحبان خانه‌ها و دکان‌داران گفته‌اند که دستور نصب دوربین امنیتی اجباری است.

ماه گذشته، خالد زدران، سخنگوی پولیس طالبان در کابل گفت که بیش از ۲ هزار خانه در ناحیه پانزده کابل دوربین امنیتی نصب کرده‌اند.

شماری از ساکنان منطقه دشت‌برچی کابل گفتند که طالبان از تمام خانه‌هایی که بیشتر از دو طبقه هستند خواسته است در زودترین فرصت دوربین امنیتی را نصب کنند. طبق دستور وزارت داخله طالبان، دکان‌داران نیز مجبور هستند دوربین‌های امنیتی نصب کنند.

در همین حال، ساکنان منطقه خیرخانه و قصبه کابل نیز گفتند که طالبان از ساکنان این مناطق خواسته در خانه‌ها و دکان‌ها دوربین امنیتی نصب کنند.

مردم می‌گویند به دلیل فقر و بیکاری توان خریداری دوربین‌های امنیتی را ندارند. به گفته مردم، حداقل قیمت دوربین امنیتی ده هزار افغانی است.

این درحالیست که کابل با کمبود و قطعی برق مواجه است.

سخنگوی پولیس طالبان در کابل ماه گذشته از راه‌اندازی برنامه‌ای برای تامین امنیت خبر داده گفته بود که طبق این برنامه مردم در خانه‌های شان دوربین امنیتی نصب کنند.

شهروندان نگران هستند که نصب دوربین امنیتی بیش از آنکه برای تامین امنیت باشد به خاطر کنترل شهروندان است.

طبق فورمی که وزارت داخله طالبان به مردم توزیع کرده، باشندگان کابل باید شهرت، شماره تلفن، وظیفه و محل وظیفه خود را درج کنند. در حکومت پیشین نیز این برنامه وجود داشت و شهروندان فورم امنیتی را ثبت و به حوزه پولیس مربوطه تحویل می‌دادند.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *