سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان می‌گوید که آنان «زنان شرور» را خانه‌نشین کرده‌اند.

او در مصاحبه با سی‌ان‌ان با اشاره به زنان معترض در کابل افزود که این زنان از سوی «طرف‌های دیگر» کنترول می‌شدند تا «حکومت فعلی را زیر سوال ببرند.»

او سپس شرور خواندن زنان را «شوخی» دانست.

او در این مصاحبه که بخش دوم آن روز سه شنبه نشر شد، گفت که جامعه جهانی مساله حقوق زنان را «زیاد بلند» می‌کند، ولی افغانستان اصول اسلامی، ملی و فرهنگی خود را دارد و در محدوده همین اصول «تلاش داریم تا فرصت کار را برایشان فراهم کنیم.

او جامعه جهانی را به دلیل اعمال تحریم‌ها و عدم تعامل با طالبان، مقصر بیکاری و فقر در افغانستان دانست. سراج‌الدین حقانی گفت که تنها زنان نیستند که بیکار شده‌اند، بسیاری‌های دیگر از جمله «نصف مجاهدین» هنوز استخدام نشده‌اند.

حقانی همچنین گفت که «کاش جهان به جای وضع تحریم‌ها»، با طالبان «از نزدیک» کار می‌کرد.

او حجاب را «دستور شریعت» دانست و گفت: «داعیه حرکت ما تطبیق شریعت اسلامی است.» او همچنین افزود که طالبان زنان را مجبور به پوشیدن حجاب نمی‌کنند، بلکه به آنها رعایت حجاب توصیه شده است. حقانی گفت: «حجاب اجباری نیست، ولی دستور اسلام است که باید همگی آن را عملی کنند.»

حقانی ادعاهای اختلاف میان گروه‌ طالبان را رد کرد و آن را «بی‌بنیاد» خواند.

او در پاسخ به پرسش خبرنگار سی‌ان‌ان در مورد انتقادها از همه‌شمول نبودن حکومت طالبان گفت که اگر منظور از همه‌شمول بودن، اشتراک مردم از گروه‌های مختلف قومی در حکومت باشد، این کار صورت گرفته است.

حقانی گفت که اگر منظور اشتراک مقامات رژیم قبلی باشد، تامین امنیت آنها «مهم‌تر از شامل ساختن آنان در حکومت» است.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *