شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان طرح واردات زغال سنگ از افغانستان با روپیه پاکستانی را تأیید کرده است.

به گزارش رسانه‌ی اکسپرس‌ تریبون پاکستان، شریف گفته است که در واردات زغال سنگ از افغانستان به‌جای دالر از  روپیه استفاده شود و این اقدام به پاکستان کمک می‌کند تا ارز گران‌بها را ذخیره کند.

مقام‌های پاکستانی گفته‌اند که طالبان افغانستان صادرات زغال سنگ به پاکستان را افزایش داده‌اند؛ زیرا هدف این گروه کسب درآمد بیشتر از بخش معدنی در غیاب بودجه مستقیم خارجی است.

اکسپرس ‌تریبون نوشته است که نخست‌وزیر پاکستان روز دوشنبه (۶ سرطان) در نشستی در مورد بهبود سیستم حمل‌ونقل زغال سنگ وارداتی از افغانستان صحبت کرده و درباره‌ی قیمت زغال سنگ در بازارهای بین‌المللی ابراز نگرانی کرده است.

نخست‌وزیر شریف به اشتراک‌کنندگان این نشست گفته است: «زغال سنگ وارداتی از افغانستان به روپیه نه تنها برق ارزان تولید می‌کند، بلکه به صرفه‌جویی در ارز گران‌بهای کشور کمک می‌کند».

اکسپرس تریبون آورده است که به نخست‌وزیر پاکستان اطلاع داده شده که واردات زغال سنگ از افغانستان که در ابتدا فقط برای نیروگاه‌های برق سهیوال و هاب مورد نیاز بود، سالانه بیش از ۲.۲ میلیارد دالر در واردات صرفه‌جویی می‌کند.

نخست‌وزیر پاکستان به همه دستگاه‌های ذی‌ربط این کشور دستور داده است تا برای این منظور سامانه‌ای کارآمد برای تولید برق ارزان در کشور و آسودگی خاطر مصرف‌کنندگان و صنایع داخلی ایجاد کنند.

شهباز شریف هم‌چنین به وزارت راه‌آهن پاکستان دستور داده است تا تمام اقدامات لازم را برای اطمینان از تحویل سریع زغال سنگ وارداتی از افغانستان به نیروگاه‌ها انجام دهد.

نخست‌وزیر پاکستان دستور داده است تا کمیته‌ای برای تسریع در روند واردات زغال سنگ تشکیل شود.

پاکستان درحالی از زغال سنگ افغانستان مفاد هنگفت و برق آرزان به‌دست می‌آورد که نیمی از جمعیت افغانستان از گرسنگی رنج می‌برد.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.