روزنامه اندین اکسپرس به نقل از منابع دیپلوماتیک و امنیتی هندی می‌گوید که این کشور شرایط بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

به گفته این منابع، هند با توجه به باز بودن سفارتخانه‌های کشورهای مهم منطقه در کابل، عدم حضور در افغانستان را به نفع خود نمی‌داند.

منابع رسمی هندی به این روزنامه گفتند که هند مایل است به منظور تماس با طالبان، سفارت خود را بدون حضور کارمندان ارشد دیپلوماتیک در کابل باز کند. شاید این سفارت در آینده خدمات قونسلی نیز ارائه کند.

منابع گفته اند که یک تیم امنیتی حکومت هند ماه فبروری به کابل رفت و با مقامات طالبان دیدار کرد.

اندین اکسپرس می‌نویسد که در میان حلقات دیپلوماتیک و امنیتی هند برسر بازگشایی سفارت این کشور در کابل اختلاف نظر وجود دارد. اما، با توجه به باز بودن سفارت‌های کشورهای عمده منطقه مانند چین و روسیه، منافع هند نیز ایجاب می‌کند که حضور خود را در افغانستان حفظ کند.

این روزنامه به نقل از منابع دیپلوماتیک خود می‌گوید که هندوستان به دنبال گسترش روابط با کشورهای آسیای میانه است و برای این کار حضورش در افغانستان ضروری است.

مقامات طالبان به هند در مورد مصئونیت سفارت و کارمندانش در افغانستان اطمینان خاطر داده است. قبلاً، سفارت هند در کابل در سال ۲۰۰۸ مورد حمله تروریستی قرار گرفت. حکومت وقت افغانستان، پاکستان را مسئول این حمله دانست، اما روزنامه نیویارک تایمز به نقل از مقامات امریکایی در آن زمان گزارش داد که در پشت این حمله گروه حقانی و آی‌اس‌آی قرار داشت.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *