دبیرکل سازمان ملل روز سه‌شنبه در گزارشی به شورای امنیت این سازمان از طالبان خواست که از حقوق و آزادی‌های اساسی همه افغان‌ها از جمله زنان و دختران محافظت کند.

آنتونیو گوترش در این گزارش از نقض گسترده حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و دختران در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

سازمان ملل می‌گوید که طالبان برای زنان و دختران در همه عرصه‌ها محدودیت وضع کرده و هنوز هم دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکتب ندارند.

به گزارش سازمان ملل حوادث متعددی از خشونت علیه زنان و دختران در ولایت‌های مختلف افغانستان ثبت شده است که باوجود وعده طالبان مبنی بر پی‌گیری این پرونده‌ها، رسیدگی درست نشده است

فعالیت گروه‌های تروریستی

دبیر کل سازمان ملل می‌گوید طالبان روابط خود با القاعده را حفظ کرده و این شبکه آزادانه در افغانستان فعالیت می‌کند.

آنتونیو گوترش در گزارشی با اشاره به کشته شدن ایمن الظواهری و یک فرمانده مهم طالبان پاکستانی در افغانستان گفت که گروه‌های تروریستی خارجی در این کشور حضور دارند.

امنیت در افغانستان

در گزارش چهار ماهه دوم سازمان ملل از اوضاع افغانستان آمده که گروه‌های خارجی در در این کشور به وِیژه در مناطق مرزی این کشور فعالیت دارند.

در این گزارش در مورد رویدادهای امنیتی افغانستان گفته شده که رویدادهای امنیتی و تلفات غیر نظامیان نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش از ۲۲ می تا ۱۶ اگست امسال، سازمان ملل ۱۶۴۲ رویداد امنیتی را ثبت کرده که در مقاسیه با ۷۳۱۴ رویداد در زمان مشابه در سال ۲۰۲۱ کاهش ۷۷.۵ درصدی را نشان می‌دهد

در گزارش سازمان ملل آمده که درگیری‌های مسلحانه ۹۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد که از ۴ هزار و ۶۲۰ رویداد به ۱۲۹ مورد کاهش یافته است.

همچنین بر بنیاد این گزارش حملات‌ هوایی از ۵۶۴ به سه مورد کاهش یافته است.

از سوی هم در این گزارش آمده که حمله‌های منسوب به گروه داعش نیز در افغانستان کاهش داشته است.

از ۲۲ می تا ۱۶ اگست سامان ملل ۴۸ حمله را در ۱۱ ولایت افغانستان ثبت کرده، در حالی که در زمان مشابه در سال گذشته ۱۱۳ حمله را ثبت کرده است.

اما در این گزارش گفته شده است که ۲۲ گروه ضد طالبان در ۲۶ ولایت افغانستان اعلام جنگ کرده‌اند که از این میان جبهه مقاومت ملی در ولایت‌های پنجشیر، بغلان، تخار و کاپیسا حملاتی بر طالبان انجام داده است.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *