ناصر کنعانی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ ایران در پاسخ به‌ پرسشی درباره‌‌ی آموزش زنان در افغانستان زیر حاکمیت طالبان گفته است که حقوق زنان جزو ارزش‌های جهان‌شمول محسوب شود.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران-ایرنا، کنعانی روز گذشته (دوشنبه، ۳ اسد) در یک نشست خبری گفته است که در «حوزه دینی و اسلامی» بر ارزش‌های حقوقی و انسانی به‌ویژه در بحث حقوق زنان تأکید شده است.

او هچنین افزوده است که حقوق زنان جزو ارزش‌های جهان‌شمول محسوب شود و موضع ایران در این زمینه روشن است.

در حال حاضر طالبان دروازه‌های مکاتب را به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم بسته کرده‌اند.

قرار بود مکاتب دخترانه پس از ماه‌ها تعطیلی در اول سال جاری خورشیدی بازگشایی شوند؛ اما وزارت معارف طالبان در همان روز اعلام کرد که مکاتب متوسطه و لیسه دخترانه تا امر ثانی همچنان بسته می‌مانند.

سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ ایران در ادامه درباره‌ی این پرسش که این کشور برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن طالبان دارد یا خیر، گفته است که موضوع افغانستان جزو موضوعات مهم تهران در منطقه است.

کنعانی بیان کرده است که ایران نسبت به تحولات افغانستان و نسبت به امنیت و ثبات در این کشور حساس است.

او اضافه کرده است تلاش ایران به‌عنوان همسایه افغانستان و کشور «اثرگذار» منطقه‌ای این است که در چارچوب تعامل سازنده با طالبان، به همسایگان افغانستان و کشورهای منطقه به بازگشت ثبات و آرامش در این کشور کمک کند.

کنعانی افزوده است: «تعامل سازنده با هیأت حاکمه موقت افغانستان به این جهت که اکنون مسئولیت افغانستان را در اختیار دارند، وجود دارد. تلاش می‌کنیم مباحث دوجانبه با افغانستان را سازماندهی و مدیریت کنیم. امنیت مرزها، مدیریت آب، بحث مسایل تجاری، اقتصادی، بهداشت و ترانزیت ایجاب می‌کند با طرفی که مسئولیت رسمی در افغانستان دارد تعامل و گفت‌وگو کنیم».

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.