به گفته برخی از معلمان مکاتب ابتدایی دختران در ولایات خوست و ننگرهار مقام‌های ریاست معارف طالبان از تأخیر در پرداخت معاشات آنان خبر داده‌اند.

این معلمان ابراز نگرانی کردند از بابت اینکه طالبان با این بهانه ، مکاتب ابتدایی دختران را هم تعطیل کنند.

این در حالی است که طالبان حدود سه سال پیش ، دستور منع آموزش بالاتر از صنف شش را برای دختران صادر کرد.

اکنون معلمان زن نگران‌اند که فرمان جدید رهبر طالبان مبنی بر تأخیر معاش‌های آنان، بهانه‌ای برای مسدود کردن مکاتب ابتدایی دختران باشد.
در مکتوب منتسب به وزارت معارف طالبان نیز آمده، تا زمانی‌که سیستم جدید در این وزارت ساخته می‌شود، معاش معلمان زن معلق خواهد ماند.
برخی از معلمان خوست و جلال آباد روز سه‌شنبه، ۱۲ سرطان، با تایید این مکتوب گفتند که ادارات معارف طالبان روز گذشته به‌طور رسمی درباره تأخیر در پرداخت معاشات به آنان اطلاع داده، اما تاکنون درباره ادامه کار معلمان زن چیزی نگفته است. و تاخیر در پرداخت معاش به معلمان ، به معنای عدم کار است.

معلمان «ساخت سیستم جدید در وزارت معارف» را بهانه برای مسدود کردن مکاتب ابتدایی دختران می‌دانند.
در مکتوب منسوب به وزارت معارف طالبان با امضای وزیر آنان، نوشته شده که بر اساس آخرین فرمان ملا هبت الله، معاش تمامی کارگران زن باید پنج هزار افغانی باشد.
وزارت معارف طالبان در این مکتوب گفته است که برای تغییر سیستم قدیم به سیستم جدید در این وزارت، به زمان نیاز است. حبیب‌الله آغا، وزیر معارف طالبان، دستور داده تا این حکم اجرا شود.
این تصمیم ملا هبت الله با واکنش زنان شاغل در کابل و برخی ولایات دیگر مواجه شده و بیم آن می‌رود که در پی این تصمیم طالبان، زنان شاغل در نهادهای تعلیمی بیکار شوند.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *