آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که در پایگاه نظامی آمریکا در قطر (العدید) ارائه کرده، گفته است که از اردوگاه اسکان موقت مهاجران افغان در دوحه دیدن کرده است.

او در این بیانیه افزوده است کمک برای انتقال شهروندان افغان واجد شرایط از قطر به آمریکا تلاش مشترک وزارت دفاع و وزارت خارجه آمریکا بوده است که ادامه دارد.

آقای بلینکن گفته است مهاجرانی که از افغانستان به قطر منتقل شده‌اند مراحلی مثل بررسی پزشکی، امنیتی و کنسولی را قبل از گرفتن ویزای آمریکا در آن جا طی می‌کنند که اداره‌های مختلف درگیر آن هستند.

او گفته از یکی از کمپ‌های مهاجران افغان در قطر (السيليه) دیدار کرده و مدتی را با کودکان در آن کمپ گذرانده است. او گفته است خوشحال است که در جریان اسکان موقت این کودکان درس‌های تاریخ و جغرافیا می‌خوانند و زبان انگلیسی می‌آموزند

او در این بیانیه که در سایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده گفته است که به کودکان مهاجر یادآوری کرده که آن‌ها را درک می‌‌کند چون خودش در کودکی مجبور به رفتن به کشور دیگری شده بود می‌داند که «چقدر ترسناک و چالش‌برانگیز و در عین حال شگفت‌انگیز می‌تواند باشد».

در این بیانیه آمده که در این کمپ از زمانی که روند تخلیه از افغانستان شروع شد حدود ۲۳ هزار شهروند افغانستان اسکان داده شدند و از این جمله ۲۱ هزار نفر آن‌ها به آمریکا منتقل شدند.

آًقای بلینکن گفته در تلاش است که افراد باقی‌مانده را هم از آن‌جا خارج کنند. او همچنین از همکاری قطر در این زمینه تشکر کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته که دولتش تلاش کرده روند اخذ ویزای ویژه مهاجرت برای افغان‌ها را ساده‌تر کند و همچنین مدت طی مراحل آن را با افزایش کارمندان، کاهش بدهد.

او یکبار دیگر تعهد داده است که ماموریت عملیات تخلیه همکاران آمریکا از افغانستان ادامه دارد و از سر گرفته خواهد شد.

در آغاز ماه جاری میلادی قطراعلام کرد که اسکان موقت شهروندان افغانستان را که در این کشور قبل از مهاجرت به آمریکا طی مراحل می‌شوند، در آستانه برگزاری جام جهانی فوتبال متوقف می‌کند. آمریکا گفته است در پی یافتن مسیرهای جایگزین است.

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *