دفتر معاونت سازمان ملل در کابل (یوناما) در واکنش به تصمیم طالبان درباره‌ی اجباری‌شدن‌ حجاب گفته که این تصمیم ممکن است تعامل با جامعه بین‌المللی را مشکل‌تر سازد.

یوناما در اعلامیه‌ای که شامگاه روز گذشته (شنبه، ۱۷ ثور) منتشر کرده، درباره‌ی این تصمیم طالبان ابراز نگرانی کرده است.

به نقل از این اعلامیه‌، مقام‌های طالبان اعلام کرده که زنان باید در اماکن عمومی صورت خود را بپوشانند و در صورت ضرورت از خانه بیرون شوند و همچنین نقض این دستور‌العمل مجازات در پی دارد.

یوناما گفته است که براساس معلوماتی که به دست این نهاد رسیده است، این یک دستورالعمل رسمی است؛ نه توصیه که مورد تطبیق و اجرا قرار خواهد گرفت.

دفتر معاونت سازمان ملل گفته است که این تصمیم با تضمین‌های متعدد طالبان در مورد احترام و حمایت از حقوق بشری شهروندان افغانستان به‌شمول زنان و دختران در تضاد است.

یوناما گفته است که جامعه جهانی مشتاق نشانه‌هایی است که نشان دهند طالبان آماده برقراری روابط مثبت با جهان هستند

به گفته‌ی این نهاد، اما تصمیم شش هفته قبل، مبنی بر به تعویق‌انداختن مکاتب دخترانه به‌صورت گسترده در سطح بین‌المللی، منطقه و ملی محکوم شده است. همچنین یوناما افزوده است که تصمیم امروز طالبان، ممکن است تعامل با جامعه بین‌المللی را مشکل‌تر سازد.

یوناما علاوه کرده است که برای روشن‌ساختن وضعیت این تصمیم، فورا خواهان ملاقات با مقام‌های طالبان خواهد شد و همچنین در مورد پیامدهای آن با اعضای جامعه بین‌المللی مشورت خواهد کرد.

این درحالی است که وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، رعایت حجاب توسط زنان بالغ را «فرض و ضروری» اعلام کرده و گفته است که «بهترین نوع حجاب» پوشیدن چادری است.

این وزارت در طرحی که امروز منتشر کرده، برای زنان «بی‌حجاب» «تنبیه» نیز در نظر گرفته است..

این خبر را برای دوستانتان روان کنید:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Email

پربازدیدترین‌ها

دیدگاه ها

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *